AB liderleri ile Erdoğan bir araya geldi: Charles Michel'den ilk açıklama

AB yetkilileri ile AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşme gerçekleştiriyor

AB liderleri ile Erdoğan bir araya geldi: Charles Michel'den ilk açıklama
06 Nisan 2021 - 15:56

AB yetkilileri ile AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşme gerçekleştiriyor. AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Twitter hesabından görüşmeye ilişkin paylaşımda bulunmuş oldu. Michel, "Ankara'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'la Türkiye-AB ilişkilerinin geleceği üstüne görüşeceğiz. Daha yapıcı bir gündem inşa edebilmek için gerilimin devamlı olarak azalması lüzumlu" ifadelerini kullandı.

YENİ KARARLAR AÇIKLANMASI BEKLENMİYOR

Görüşme sonunda Türkiye-AB ilişkileri açısından yeni kararların açıklanması beklenmiyor sadece 25 Mart'ta AB Konseyi tarafınca duyurulan Gümrük Birliği'nin güncellenmesi ve göç mutabakatının yenilenmesi mevzularında daha somut ifadelerin kullanılması öngörülüyor.

KAYGILAR GÜNDEME GELEBİLİR

AB, son dönemde Türkiye ile ilişkilerinde insan hakları ve demokratikleşme mevzularında yaşanmış olan negatif gelişimleri diyaloğa engel teşkil etmeyecek bir mesafeyle değerlendiriyordu. Sadece hem artan eleştiriler hem de son dönemde arka arkaya yaşanmış olan negatif gelişmeler, Brüksel kaynaklı kaygıların tekrardan AB bildirisinde ifade edilmesine yol açtı.

Bunların başlangıcında HDP'nin kapatılması için başlatılan yargı süreci ve İstanbul Sözleşmesi'nden çekilinmesi geliyor. Michel ve Leyen'in AB'nin bu yöndeki kaygılarını ve eski HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ile iş insanı Osman Kavala'nın tutukluluklarının devam etmesinden duyulan rahatsızlığı dile getirecekleri kaydediliyor.Kaynak Bağlantısı : Cumhuriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum