AB liderleri Türkiye'de: İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılması nedeniyle derin kaygı duyuyoruz

T24 Haber Merkezi Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İki önder, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Erdoğan

AB liderleri Türkiye'de: İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılması nedeniyle derin kaygı duyuyoruz
06 Nisan 2021 - 17:57

T24 Haber Merkezi

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

İki önder, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Erdoğan il gerçekleştirdikleri görüşmenin arkasından AB Türkiye Delegasyonu'na geçerek basın açıklaması yapmış oldu.

Von Der Leyen, "Bir yolun başındayız. Bu yolun bizi nereye götüreceği bir tek müzakerelere değil, Türkiye'nin pozitif momentumuna da bağlı. Son haftalarda gördüklerimizin sürdürülebilir olduğu kanıtlanmalı. İnsan hakları ve hukukun üstünlüğüne saygı gösterildiği kanıtlanmalı. İstanbul sözleşmesi üstüne uzun bir konuşma yaptık. Ayrılmak doğru bir sinyal vermedi" dedi. Leyen, konuşmasına şöyleki devam etti:

"AB yanlış gelişimleri konuşmaktan hiçbir süre çekinmeyecektir. Bu durum Yunanistan ve Kıbrıs şeklinde AB üyesi ülkelere yönelik tek taraflı eylemler için de geçerlidir.

"İnsan hakları mevzuları görüşme edilemez. Kesinlikle ilk öncelik bunda. AİHM'in Kavala ve Demirtaş mevzusunda açıkça karar bildirdiğini gündeme getirdik. Avrupa Konseyi kurucusu olarak Türkiye'nin karalara saygı duyması mühim. İstanbul Sözleşmesi mevzusunda Türkiye'yi ikan edemedik sadece kesinlikle davet yaptık."

Michel de "Gerilimin devamlı olarak azalması lüzumlu" demişti

Bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleşen görüşmede, 25 Mart'ta AB Konseyi tarafınca duyurulan Gümrük Birliği'nin güncellenmesi ve göç mutabakatının yenilenmesi mevzularında daha somut ifadelerin kullanılması öngörülüyordu.

AB yetkililerin gündeminde, başta HDP hakkında kapatma talebiyle dava açılmasının istenmesi ve İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme sonucu olmak suretiyle, insan hakları ve demokrasi açısından artan kaygıların da olacağı belirtilmişti.

Michel, bugün görüşme sonrası yapmış olduğu açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

"Ankara'da Ursula von der Leyen ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'la Türkiye-AB ilişkilerinin geleceği üstüne görüşmeyi başlayacağız. Daha yapıcı bir gündem inşa edebilmek için gerilimin devamlı olarak azalması lüzumlu."Kaynak Bağlantısı : T24

YORUMLAR

  • 0 Yorum