ABD, Rusya'dan 7 yetkili ve 14 kuruluşa yaptırım kararı aldı

ABD, kimyasal bir madde kullanarak Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın zehirlenmesinde rol oynadığı tespit edilen Rusya'dan 7 yetkili ve 14 kuruluşa yaptırım uygulama sonucu aldı

ABD, Rusya'dan 7 yetkili ve 14 kuruluşa yaptırım kararı aldı
02 Mart 2021 - 16:23

ABD, kimyasal bir madde kullanarak Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın zehirlenmesinde rol oynadığı tespit edilen Rusya'dan 7 yetkili ve 14 kuruluşa yaptırım uygulama sonucu aldı.

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen üst düzey ABD yetkilileri, düzenledikleri basına kapalı görüşmede, ABD istihbaratının, Rusya’nın Federal Güvenlik Servisine (FSB) bağlı subayların, Navalnıy’ın zehirlenmesinde direkt rol aldığını ve muhalif lideri "Novichok" adlı bir kimyasal madde ile zehirlediğini tespit ettiğini belirtti.

Avrupa Birliği (AB) ve İngiltere’nin 6 Rus yetkili ve bir Rus kuruluşa yaptırım uyguladığını hatırlatan bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, ABD’nin yaptırımlarının bu isim ve kuruluşla beraber Navalnıy’ın tutuklanmasına, Rusya’nın kimyasal tabanca kullanmasına ilişkin ek adımlar da içereceğine dikkati çekti.

ABD Gömü Bakanlığından bir yetkili ise ABD istihbaratının bu değerlendirmesi ışığında ABD’nin bugün 7 Rus yetkiliye yaptırım uygulayacağını söylemiş oldu.

"Rusya’nın kimyasal madde ile muhalifleri susturmasını" kınadığını belirten yetkili, bu adların gün içinde duyurulacağını belirtti.

Öteki taraftan, Tecim Bakanlığından bir yetkili de biri Rus araştırma enstitüsü ile 13’ü Rus şirket olmak suretiyle 14 kuruluşa, bazı malların ABD’den ihracatına yasak getireceklerini deklare etti.

Yetkili, ABD Tecim Bakanlığının ihracat yasağı listesine eklenecek 13 firmanın 9’unun merkezinin Rusya’da, 3’ünün Almanya’da, birinin de İsviçre’de bulunduğunu dile getirdi.

Yetkili bunun Rusya’nın kimyasal sanayisini hedef alan bir adım bulunduğunu kaydetti.

Rusya'da Navalnıy krizi

Sibirya'dan Moskova'ya dönüşü esnasında uçakta rahatsızlanan 44 yaşındaki Rus muhalif önder Navalnıy'ın çayına karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği öne sürülmüştü.

Navalnıy, 22 Ağustos 2020'de Omsk'tan hususi bir uçakla tedavi için Berlin'e getirilmişti. Almanya, Rus muhalifin kati olarak zehirlendiğinden güvenli olduklarını duyurmuştu.

Navalnıy, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in en mühim rakibi olarak kabul ediliyor. Ülkedeki yolsuzluklara karşı verdiği mücadeleyle malum eski avukat Navalnıy, Kremlin önünde düzenlemiş olduğu protestolarla biliniyor.

Sık sık cezaevine giren Aleksey Navalnıy, 2012-2014 yıllarında cezaevinde kalırken, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Moskova'yı insan hakları ihlalinden suçlu bulmuştu. Mahkeme Navalnıy'ın politik saiklerle içeride tutulduğuna hükmetmişti.

Navalnıy, zehirlendiği iddiasıyla Berlin'de tedavi gördükten sonrasında 17 Ocak'ta Moskova'ya dönüşünde havaalanında tutuklanmıştı.

Rusya Federal Cezaevi Servisinin talebi üstüne, 2 Şubat'ta Moskova Kent Mahkemesinde, Navalnıy aleyhinde oluşturulan dava sonuçlanmış, Navalnıy'ın geçmişte yolsuzluk davası sonucunda verilen 3,5 senelik ertelenmiş hapis cezası, adli denetim şartlarını yerine getirmediği nedeni öne sürülerek düzgüsel hapis cezasına çevrilmişti.

Mahkeme, öncesinden ev hapsinde geçirdiği 10 aylık süreyi hesaba katarak Navalnıy'ın kalan cezasını hapishanede geçirmesine karar vermişti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 16 Şubat'ta Navalnıy'ın derhal özgür bırakılması için Rusya'ya geçici önlem aldığını bildirmeye karar vermişti.

Kaynak Bağlantısı : https://www.dunya.com/dunya/abd-rusyadan-7-yetkili-ve-14-kurulusa-yaptirim-karari-aldi-haberi-612874

YORUMLAR

  • 0 Yorum