AB'den İngiltere'ye Brexit suçlaması

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic, İngiliz hükümetinin, Şimal İrlanda ile bilhassa besin ve ziraat ürünleri ticaretinde 1 Ekim evveliyatına kadar gümrük denetimi yapmayaca

AB'den İngiltere'ye Brexit suçlaması
03 Mart 2021 - 23:26

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic, İngiliz hükümetinin, Şimal İrlanda ile bilhassa besin ve ziraat ürünleri ticaretinde 1 Ekim evveliyatına kadar gümrük denetimi yapmayacağını bildirmesinin peşinden yazılı izahat yapmış oldu.

Açıklamada, İngiltere'nin tek taraflı eyleminden kaygı duyulduğu belirtilerek, bunun AB ve İngiltere arasındaki Brexit Ayrılık Anlaşması ve Şimal İrlanda Protokolü'nün ihlali anlamı taşımış olduğu kaydedildi.

İngiltere'nin daha ilkin de Brexit anlaşmasının bazı maddelerini değiştirecek bir tasarı girişiminde bulunmuş olduğu anımsatılan açıklamada, İngiltere’nin AB’ye data vermeden, tek taraflı şekilde davranmasının yapıcı olmadığı ve hayal kırıklığına niçin olduğu bildirildi.

Açıklamada, bu durumun internasyonal hukuka aykırı olduğuna işaret edilerek, AB Komisyonu'nun Brexit anlaşmasında belirlenmiş yasal yollara başvuracağı açıklandı.

Taraflar içinde meydana getirilen Brexit anlaşmasına bakılırsa, İngiltere AB'den ayrılsa da Şimal İrlanda AB'yle gümrük birliği içinde kalmayı sürdürecekti.

İngiltere, Galler, Şimal İrlanda ve İskoçya'dan oluşan Birleşik Krallık'ta, Haziran 2016'da meydana getirilen AB referandumunda yüzde 48'e karşı yüzde 52 ile Brexit sonucu alınmıştı.

AB'den ayrılan İngiltere, Birlik ile başta tecim olmak suretiyle ikili ilişkiler mevzusunda kapsamlı müzakereler yürüttü.

Taraflar, 1 Ocak'tan itibaren gümrük vergisi ve kota olmadan ticareti sürdürecek tecim anlaşması imzalamıştı.

Kaynak Bağlantısı : https://www.dunya.com/dunya/abden-ingiltereye-brexit-suclamasi-haberi-613065

YORUMLAR

  • 0 Yorum