AB'den mülteci açıklaması: 3.5 Milyar Euro Afganlıları da kapsıyor

Tüm dünyanın gündeminde Afganistan uyruklu mülteciler var. Bir yandan mültecilerin Türkiye'ye girişi sonrası Avrupa Birliği'nin tavrı ...

AB'den mülteci açıklaması: 3.5 Milyar Euro Afganlıları da kapsıyor
26 Temmuz 2021 - 17:26

Tüm dünyanın gündeminde Afganistan uyruklu mülteciler var. Bir yandan mültecilerin Türkiye'ye girişi sonrası Avrupa Birliği'nin tavrı merak edilirken, bir yandan da insan hakları ihlalleri tartışma konusu oldu. Fakat AB, son dönemde artan Afganistan uyruklu mülteciler nedeniyle Türkiye'ye ek bir ödeme yapmayı planlamıyor.

Geçtiğimiz hafta AB, Taliban örgütünün baskısı ve ekonomik sebeplerle Afganistan'dan kaçan düzensiz göçmenleri durdurmak için Kabil hükümeti ve civardaki komşu ülkelere maddi destek sağlayacağının işaretini vermişti. Bunun üzerine Türkiye'nin de bu destek paketine dahil edilip edilmeyeceği tartışma konusu oldu.

Euronews Türkçe'ye konuşan AB kaynakları hali hazırda teklif edilmiş olan 3,5 milyar euroluk fonun Türkiye için mülteciler konusunda tek destek paketi olduğunu kaydetti.

Bu desteğin Suriyeli veya Afgan ayrımı yapmadığını belirten AB yetkilisi, bunun tüm mültecileri ve sınır denetimi desteklerini kapsadığını belirterek şu an için AB zirvesinde üzerinde uzlaşılmış olan rakamda değişiklik yapılmasının gündemde olmadığını aktardı.

Haziran ayındaki AB zirvesinde Türkiye ile 2016'da imzalanan Göçmen Geri Kabul Anlaşması'nın yenilenmesi ve Türkiye'ye topraklarında bulunan göçmenler için 2024 yılına kadar 3,5 milyar Euro yardım yapılması kararı alınmıştı.

HÜKÜMETLERE DEĞİL STK'LARA DESTEK

AB'nin planına göre, toplamda 5,77 milyar euroluk paket, Türkiye, Ürdün, Lübnan ve Suriye'de hükümetlere değil, insani projeler gerçekleştiren sivil toplum örgütlerine verilecek.

Yaklaşık dört milyondan fazla sığınmacı ile dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye'de hükümet, temel hizmetler için bugüne kadar 40 milyar dolardan fazla para harcadığını söylüyor.

KILIÇDAROĞLU: ŞAİBELİ ANLAŞMALARIN TÜCCARI ERDOĞAN

Öte yandan sosyal medyadan bir video yayımlayan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Afganistan’daki çatışmalardan kaçıp Türkiye’ye ulaşan göçmenler hakkında, hem Türk hükümetini hem de...Kaynak Bağlantısı : Patronların Dünyası

YORUMLAR

  • 0 Yorum