Ankara'daki IŞİD operasyonunda kurtarılan çocuk 'deep web'de satışa çıkarılmış!

Ankara'da geçen hafta meydana getirilen polis operasyonu ile kurtarılan Ezidi çocuğun IŞİD tarafınca 'deep web'de satılmaya çalışmış olduğu ve kurtarma operasyonunun da bu vakayla başladığı ortaya çık

Ankara'daki IŞİD operasyonunda kurtarılan çocuk 'deep web'de satışa çıkarılmış!
02 Mart 2021 - 17:44

Ankara'da geçen hafta meydana getirilen polis operasyonu ile kurtarılan Ezidi çocuğun IŞİD tarafınca 'deep web'de satılmaya çalışmış olduğu ve kurtarma operasyonunun da bu vakayla başladığı ortaya çıktı.

Derin internetteki satış odasında çocuğun boydan bir fotoğrafıyla beraber Kürtçe ve Arapça "satılığa çıkarıldığı" ilanı gösterildi. 'Satılık' ilanı salı günü gösterildi, polis çocuğun ailesi bulunduğunu belirterek en yüksek fiyatı vererek alıcı şeklinde davrandı ve çarşamba günü sabaha karşı Keçiören'de tutulduğu eve baskın gerçekleştirerek evladı kurtardı. Çocuk Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı yetkililerine teslim edilirken onu rehin tutan IŞİD şüphelisi ise Ankara TEM ekipleri tarafınca gözaltına alındı.

Ankara'da IŞİD operasyonu: Üst düzey militan yakalandı, kaçırılmış olduğu Ezidi kız evladı kurtarıldı

Gazete Duvar'dan Hale Gönültaş'ın haberine nazaran; IŞİD'in 2014 katliamı esnasında binlerce Ezidi öldürüldü, binlerce hanım ve çocuk kaçırıldı. Kaçırılan hanımefendiler ve çocuklar cihatçıların cinsel istismarına uğradı. Binlerce hanım saldırı sonucu hamile kaldı ve cihatçıların çocuklarını dünyaya getirdi. Hanım ve çocuklar ek olarak Irak ve Suriye'de kurulan köle pazarlarında ve derin internette açık artırmayla satışa çıkarıldı.

Kürtçe ve Arapça 'satılık' ilanı verildi

Ezidi kız çocuğunun kurtarılmasına ilişkin ayrıntılar da netleşmeye başladı. Gazete Duvar'ın edinmiş olduğu bilgilere nazaran, çocuğun boydan bir fotoğrafı geçen hafta Kürtçe ve Arapça bir satılık ilanı ile derin internete konuldu. İlanda satış için bir fiyat belirtilmedi sadece "ailesi satın almak isterse pazarlığa doğal olduğu" ifade edildi. Çocuk pornosu, uyuşturucu kaçakçılığı, tabanca ticareti, insan ticareti şeklinde karanlık işler, pazarlık ve satışların gerçekleştiği "derin web" güvenlik güçlerince de yakından takip ediliyor.

'Köle pazarı'nda fotoğrafı bir tek beş dakika kaldı

Ezidi kız çocuğunun fotoğrafı geçen hafta salı günü IŞİD'in kullandığı odalardan birindeki "köle pazarına" konuldu. Irak'ta Ezidileri Kurtarma Komisyonu'nda görevli olan ve yakınlarını bulmak için "derin interneti" devamlı takip eden Ezidi Cemaati'nden adlar "kız çocuğunun fotoğrafının derin internette bir tek beş dakika kaldığını" açıkladı. Çocuğun fotoğrafının konulduğu dakikalarda Ankara TEM ekipleri de derin internette köle pazarını takipteydi ve çocuğun ailesiymiş şeklinde yaparak pazarlığa başladı. Sonunda da evladı satın aldı.

Derin internetteki "köle pazarında" satışı meydana gelen hanım ya da kız evlatları IŞİD'in güvenli aracıları vasıtasıyla belirlenen bir noktada ailelere teslim ediliyor. Polis bu süreçte siber suçlar birimiyle de ortaklaşa hareket ederek Ezidi kız çocuğun bulunmuş olduğu evi tespit etti. TEM ve MİT ekipleri geçen çarşamba sabaha karşı Keçiören'deki eve baskın gerçekleştirmiş oldu ve çocuk kurtarıldı. 

Ailesi bulunamadı, fotoğrafları gönderildi

Çocuğun fotoğrafı şu anda Erbil ve Duhok'ta bulunan Yitik Ezidileri Bulma Komisyonu'nda bulunuyor ve hem de Ezidilerin yoğunlukla yaşamış olduğu Berlin, Avustralya ve Kanada'daki cemaat ileri gelenlerine iletildi. Sadece hemen hemen kimliği, ailesi ve yakınları tespit edilemedi.

Çocuğun anne ve babası ile yakınlarının IŞİD tarafınca 2014'teki Şengal Katliamı esnasında öldürülmüş olmaları da ihtimaller içinde. Ankara Emniyeti'nin açıklamasında yedi yaşlarında olduğu belirtilen evladı 2014 sonrasında Türkiye'ye kaçırılmış olduğu dikkate alındığında kendisinin geçmişine, ailesine ve yakınlarına dair informasyon verebilmesinin mümkün olmadığı düşünülüyor.  Ezidi kız çocuğunun kimlik bilgilerine Ezidi cemaati şeklinde Türkiye resmi makamları ulaşamadı. Irak vatandaşı çocuğun kimlik ve aile bilgilerine ulaşılabilmesi için halen gözaltında bulunan IŞİD'linin sorgu esnasında verdiği/vereceği bilgiler mühim olacak.

Kaynak Bağlantısı : https://t24.com.tr/haber/ankara-daki-isid-operasyonunda-kurtarilan-cocuk-deep-web-de-satisa-cikarilmis,936522

YORUMLAR

  • 0 Yorum