Atatürk'ün çıkardığı yasayı deldiler

Mustafa Kemal Atatürk'ün 1926 senesinde çıkardığı ve Türkiye'nin deniz, göl ve akarsularında yalnız Türk vatandaşlarına ilişik gemilerin tecim yapmasına ve buralarda yalnız Türk vatandaşlarının çalışm

Atatürk'ün çıkardığı yasayı deldiler
08 Nisan 2021 - 05:56

Mustafa Kemal Atatürk'ün 1926 senesinde çıkardığı ve Türkiye'nin deniz, göl ve akarsularında yalnız Türk vatandaşlarına ilişik gemilerin tecim yapmasına ve buralarda yalnız Türk vatandaşlarının çalışmasına müsaade eden Kabotaj Kanunu AKP'li milletvekillerinin hazırladığı kanun teklifiyle delindi. Kültür ve Gezim Bakanı Yardımcısı Ender Alparslan'ın, “Kabotaj Kanunu'na aykırı denilebilir” itirafına karşın düzenleme TBMM Bayındırlık Komisyonu'nda AKP ve MHP'li milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi.

VER PARAYI AL İZİNİ

Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin tartışıldığı bir dönemde Lozan Antlaşması'nın delinmesi anlamına da gelen bir düzenlemenin çıkarılması münakaşa yaratırken, yeni düzenlemeyle paralı yabancı yatçılara kapitülasyon sağlanacağı bildirildi.

Kabotaj Kanunu halen uygulanmaya devam ederken, AKP'li milletvekilleri yabancı ticari yatlara Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz'den oluşan Türk karasularında ticari etkinlik yapmalarının önünü açan bir yasa teklifini TBMM'ye getirdi. TBMM Bayındırlık Komisyonu'nda görüşülerek kabul edilen teklif, Kabotaj Kanunu'nda değil, 2634 Sayılı Gezim Teşvik Kanunu'nda değişim yapıyor. Teklifin 11 ve 24'üncü maddelerine nazaran, ülke turizmine ve tanıtımına katkı sağlamış olduğu değerlendirilen ve boyları 39 metrenin üstünde olan yabancı bayraklı ticari yatların Türk karasularında etkinlik göstermelerine izin verilebilecek. Ek olarak Türk bayraklı yatlar yabancılara kiraya verilebilecek. İzin verilen yatlardan boyutlarına nazaran 200 bin ile 400 bin lira içinde değişen tutarda harç alınacak.

KABOTAJ BAYRAMI TARİH OLUYOR

Osmanlı Devleti kapitülasyonlarla yabancı ülke gemilerine deniz ve göllerimizde tecim yapma ayrıcalığı vermiş, sadece 1923'te imzalanan Lozan Sulh Antlaşması'yla bu imtiyaz kaldırılmıştı. 1926 senesinde çıkarılan Kabotaj Kanunu ile tüm deniz, göl ve akarsularda mal ve yolcu taşıma hakkı yalnız Türk yurttaşlarına verildi. Ek olarak dalgıçlık, kılavuzluk, kaptanlık, çarkçılık, tayfalık ve benzeri mesleklerin Türk yurttaşlarınca yerine getirilmesi şartı hayata geçirildi. Kanun 1935 yılından itibaren...Kaynak Bağlantısı : Sözcü

YORUMLAR

  • 0 Yorum