BAE duyurdu: İlk Arap kadın astronotu NASA'da eğitilecek

BAE Başkan Yardımcısı, Başbakanı ve Dubai Emiri Şeyhi Muhammed bin Raşid Al Maktum, Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada, daha ilkin duyurulan astronot yetiştirme programına BAE'li 4 bin kişini

BAE duyurdu: İlk Arap kadın astronotu NASA'da eğitilecek
11 Nisan 2021 - 12:25

BAE Başkan Yardımcısı, Başbakanı ve Dubai Emiri Şeyhi Muhammed bin Raşid Al Maktum, Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada, daha ilkin duyurulan astronot yetiştirme programına BAE'li 4 bin kişinin müracaat yaptığını beyan etti.

Başvurular içinde 2 kişinin seçildiğini belirten Al Maktum, "İlk Arap (hanım) astronot Nora Al Matruşi ve Muhammed Al Mulla, BAE'nin yeni astronotları oldu" dedi.

Al Maktum, iki yeni adayın yakın bir sürede, ABD'nin NASA Astronot Programı'nda eğitim almaya başlayacaklarını söylemiş oldu.

Mahalli medyaya bakılırsa, ilk hanım Arap astronot olacak Al Matruşi 27 yaşlarında ve BAE Üniversitesi Mekanik Mühendisliği kısmı mezunu.

BAE'NİN UZAY FAALİYETLERİ

BAE, 2018'de astronotluk eğitimi almaları için Hazza Al Mansuri ve Sultan Al Neyadi adındaki iki BAE vatandaşını Rusya'ya göndermişti.

Al Mansuri, Rusya'daki 1 senelik eğitimin arkasından 8 günlük uzay yolculuğu görevini başarılıyla tamamlamıştı.

Merkezi Dubai'de yer edinen Muhammed bin Raşid Uzay Merkezi ile NASA, 2020'de BAE'li astronotların eğitilmesi için ortak bir antak kalma imzalamıştı.

BAE, Şubat 2021'de Mars'a gönderilmiş olduğu "Hope (Ümit)" isminde olan uydu aracı başarıyla Mars yörüngesine yerleşmesiyle, bunu yapabilen ilk Arap ülkesi olmuştu.Kaynak Bağlantısı : Cumhuriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum