Barış Terkoğlu, Cumhuriyet TV'ye konuştu: Muhabbeti değil esprisi dahi yapılamıyor

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Sulh Terkoğlu, emekli 104 amiral tarafınca piyasaya çıkan bildiriye ilişkin Cumhuriyet TV 'de değerlendirmelerde bulunmuş oldu

Barış Terkoğlu, Cumhuriyet TV'ye konuştu: Muhabbeti değil esprisi dahi yapılamıyor
06 Nisan 2021 - 12:29

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Sulh Terkoğlu, emekli 104 amiral tarafınca piyasaya çıkan bildiriye ilişkin Cumhuriyet TV 'de değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

Türkiye'de darbe tehlikesi olmadığını söyleyen Terkoğlu, “Türkiye’de TSK’nın içinde bunun muhabbeti değil esprisi dahi yapılamıyor. Şu sebeple Türkiye bir Şimal Avrupa ülkesi değil, bu konuların gündemde olmadığı bir ülke değil. Fazlaca kısa sürede 15 Temmuz’da bir tecrübe acı travma yaşamış olduğu için bunun esprisi bile yapılmıyor” diye konuştu.

“Türkiye’de darbe meselesi üstünden bir korku üretip Türkiye’deki siyasal alanı tekrardan şekillendirme problemi var mı derseniz evet vardır” diyen Terkoğlu, “Ve bu oldukca yeni bir şey değil, oldukca meydana getirilen oldukca kez denilen bir şeydir. 104 amiralin yayınlamış olduğu açıklamadan yola çıkarak bir tür darbe paranoyası, darbe korkusu yaratıldı. O korku görülüyor ki aslen bizzat siyasal iktidar tarafınca pek seviliyor ve kendi ateşinden fazla bir halde gündemde tutularak yangına dönüştürülüyor” şeklinde konuştu.

“EMEKLİ” İFADESİNE DİKKAT ÇEKTİ

Emekli amirallerin yayımladığı bildiriyle ilgili olarak meydana getirilen haber, izahat ve gösterilen tepkilerde “emekli” ifadesinin “unutulduğuna” dikkat çeken Terkoğlu, “Emekli amiralin askeri bir gücü, tabanca gücü yok. Kendine tahsis edilmiş lojmanlar ve güvenlik görevlisi haricinde bir şeyi yok. Bugün alınan kararla artık o bile yok. Örneğin, Stalin’e demişler ki “Papa sizin hakkınızda şunu söylüyor” “Papaşunu yapacağız” diyor, ne diyorsunuz? Stalin demiş ki papanın kaç askeri var? Sorun bu. Bu şekilde bir darbe gücü imkanı olmayan emekli askerler üstünden üretilmiş bir öykü ile karşı karşıyayız” dedi.

“İKİ KONUYA TEMAS EDİYOR”

Emekli amirallerin yayımladığı bildiride iki mevzuya temas edildiğini aktaran Terkoğlu, şunları söylemiş oldu:

“Emekli amirallerin açıklaması iki mevzuya temas ediyor. Bir Montrö, iki TSK bünyesinde sarıkla...Kaynak Bağlantısı : Cumhuriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum