Beyaz Saray'dan İran'a mesaj: Diplomasi zaman gerektirir

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Beyaz Saray'da düzenlemiş olduğu günlük basın toplantısında gündemi değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı

Beyaz Saray'dan İran'a mesaj: Diplomasi zaman gerektirir
06 Nisan 2021 - 11:02

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Beyaz Saray'da düzenlemiş olduğu günlük basın toplantısında gündemi değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazeteci Viyana’da İran nükleer anlaşması ve ABD’nin bu anlaşmaya geri dönmesinin görüşüleceği toplantıların 6 Nisan'da (bugün) başlayacağını anımsatarak, "Biden nükleer anlaşmaya geri dönme sürecinin uzamasından dolayı hayal kırıklığına uğradı mı" diye sordu.

Psaki, diplomasinin süre gerektirdiğini söyleyerek, "Şu anda bu anlaşmaya geri dönüş sürecinin ne kadar süreceğine ya da bizi neler beklediğine ilişkin bir tahminde bulunamam. Şimdilik Avrupalı müttefiklik üzerimizden dolaylı görüşmeler olacak ve dış ilişkiler bizim önceliğimiz olmaya devam edecek." yanıtını verdi.

“ÇOK BAŞINDAYIZ”

Biden'ın İran'a yönelik yaptırımların kaldırılması mevzusunda bir siyaset değişikliğine gidip gitmeyeceğinin sorulması üstüne Psaki, "Biden'ın, İran ile müzakerelere iyi mi yaklaşacağımız ya da yaklaşmamız gerektiği mevzusunda duruşu değişmedi. Gelecek günlerde, İran'ın nükleer anlaşmanın şartlarına geri dönmesi için atması gerektiği adımlar konuşulacaktır. Bundan sonrasında da ABD'nin yaptırımlar mevzusundaki adımları görüşülebilir. Şu anda görüşmelerin oldukça başındayız" değerlendirmesinde bulunmuş oldu.Kaynak Bağlantısı : Cumhuriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum