Bildiri tartışmasına yargı kurumlarının dahil olmasını hukukçular eleştirdi

Eski Ankara Cumhuriyet Savcısı Bülent Yücetürk, “Yargıtay ve Danıştay’ın, önlerine ihtimaller içinde bir gelecek davayla ilgili peşinen darbecilikle, darbe çığırtkanlığıyla suçlayıcı izahat yapmaları,

Bildiri tartışmasına yargı kurumlarının dahil olmasını hukukçular eleştirdi
07 Nisan 2021 - 04:31

Eski Ankara Cumhuriyet Savcısı Bülent Yücetürk, “Yargıtay ve Danıştay’ın, önlerine ihtimaller içinde bir gelecek davayla ilgili peşinen darbecilikle, darbe çığırtkanlığıyla suçlayıcı izahat yapmaları, yargının yansız ve ve bağımsız olmadığı yönündeki eleştirileri haklı çıkarır mahiyettedir” dedi.

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin, Anayasa Mahkemesi’nin kapatılması gerektiği yönündeki açıklamasını anımsatan Yücetürk, “Yargıtay ve Danıştay bir izahat yapacaksa, Bahçeli’nin, Yüksek Mahkeme’nin verdiği bir karardan dolayı kapatılması yönündeki açıklamasına karşı izahat yapmaları gerekirdi” diye konuştu. Yargıtay ve Danıştay’ın açıklamasını “iktidara yaranma ve slm verme anlamında değerlendirildiğini” söyleyen Yücetürk, “Emekli amirallerin açıklaması eğer orduya bir slm durmaysa, Yargıtay ve Danıştay’ın açıklaması da iktidara slm durmadır. Bu, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını bozan, ortadan kaldıran bir davranıştır. Haklı ve meşru sayılmaz” ifadelerini kullandı.

‘MEŞRULAŞTIRIYOR’

Yargıtay 9. Ceza Dairesi üyesi Ali Doğan’ın “Namaz kılan bir amirali bahane ederek darbe imalı bildiri yayımlayan emeklilerin, bu anayasal düzene karşı darbe imalı bildirimlerini lanetliyorum ve kınıyorum” açıklamasına dikkat çeken Yücetürk, Doğan’ın, “namaz kılan amiral” nitelendirmesi ile “amirali meşrulaştırdığını ve dindar/tutucu kesime ileti gönderdiğini” söylemiş oldu. Yücetürk, “Yapmış olduğu suçtur. O Yargıtay üyesiyle ilgili disiplin hükümlerinin uygulanması gerekir. Halen görevde olan bir Yargıtay üyesinin izahat yapması ifade hürriyeti kapsamında değerlendirilemez. En basitiyle bir disiplin suçudur. Yargıtay Başkanlığı’nın işlem yapması lazım. Yargıtay Başkanlığı’nın kendisinin izahat yapması ise Türkiye’de yargının ve adaletin nereye geldiği mevzusunda düşünce veriyor. Bu, fazlaca acı bir durum” ifadelerini kullandı.

Hukukçu Cihan Arık ise emekli amirallerin ailesinden ya da akrabalarından CHP’ye üye olanların isimlerinin bazı gazeteler tarafınca açıklanmasına tepki gösterdi. Arık, “Yakınlarının siyasal parti üyelikleri bir veri. Bu verileri hukuka aykırı olarak ele geçirip yayımlayamazsınız....Kaynak Bağlantısı : Cumhuriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum