Bırakın içmeyi duş bile yapılmaz

Bir su markasının 100 tam puan alabilmesi için PH düzeyinin 7-8.5 aralığında olması, içinde biyolojik, kimyasal hiçbir kirleticinin olmaması gerekiyor. Tam puan alan firma olmadığına dikkat çeken Sözcü yazarı Zileli, tehlikeli su markalarının isimlerini paylaştı. Sözcü gazetesi yazarı Ümit Zileli, ‘Uyan ey ahali ‘doğal’ suyla zehirleniyorsun’ başlıklı yazısında içme sularındaki tehlikeye dikkat çekti. Zileli, içme sularının çok büyük bir bölümüyle duş dahi alınmasının sakıncalı olduğunu belirtti.

Bırakın içmeyi duş bile yapılmaz
19 Nisan 2021 - 02:19
Verileri saklayan firmaları da Hamidiye Şifa, Hayat, Aqualife, Turkuaz diye sıraladı. Plastik şişe ya da damacanaların sağlıksız olduğuna dair söylentilerin artması üzerine cam şişelere talebin arttığını belirten Zileli, “İçindeki suya değil, ambalajına baktık, cam şişeyi üç misli fiyatına alabilenler ‘daha sağlıklı su içiyoruz’ diye sevindi, dar gelirlisi kaderine razı olup, plastik şişeden, damacanadan içmeye devam etti. Halbuki hepsi koca bir yalandı” ifadesini kullandı.

Önce ‘içilebilir su’ nedir ona bakalım” diyen Zileli, şöyle devam etti: “Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi’nin 5 yıl önce hazırladığı bir benzeri daha olmayan ve 14 kez güncellenen su raporu, su markası, kaynağın bulunduğu şehir, suda asla olmaması gereken biyolojik, kimyasal, radyolojik değerler ile su da mutlaka olması beklenen mineral değerleri ve suyun PH’ını gösteren bölümlerden oluşuyor.


DUŞ DAHİ YAPILMASI SAKINCALI
Bir su markasının 100 tam puan alabilmesi için PH düzeyinin 7-8.5 aralığında olması, suda biyolojik, kimyasal, radyolojik hiçbir kirleticinin olmaması ve belirlenen aralık değerlerinde olması gerekiyor. Şimdi sıkı durun; Gıda Hareketi yetkilileri, Sağlık Bakanlığı ve su firmalarının veri erişimine ulaşmalarına büyük engeller koyduğunu belirtiyor! Aslına bakarsanız su numunelerini alan da, analizini yapan da Sağlık Bakanlığı’nın kentlerdeki ilgili birimleri…

Gıda Hareketi yalnızca resmi raporları bir araya getirerek tablolaştırıyor! Türkiye genelinde yüzlerce su markası var. Su doğal kaynaklardan ya da sondaj yoluyla çıkarılan suların işlenmesiyle elde ediliyor. Hiçbir doğal kaynak hacim olarak talebi karşılayacak durumda olmadığı için önemli sayıda su firması gayrı resmi sondajlarla yeraltı sularını da bu sulara karıştırıyor; herkes de bu durumu biliyor!.. — Kısacası içtiğimiz suların çok büyük bölümü ile duş dahi yapılması sakıncalı!..” Zileli, Gıda Hareketi’nin oluşturduğu raporda 100 tam puan alan firmanın olmadığını belirterek, 3 kategoride en yüksek puan alan 3 firmayı açıkladı:— Doğal mineral kaynak suyu: 82.73 puanla Buzdağı su — Doğal kaynak suyu: 62.80 puanla Fuska su — İçme suyu: 4.22 puanla Erpınar su “Şimdi soruyorum, içinizden kaçınız bu üç markayı tanıyor, biliyor?” diyen Zileli, “Su satın aldığınız hangi markette bu sular satılıyor? Zahmet etmeyin ben söyleyeyim, neredeyse hiçbirinde!.. Daha da ilginç olan ise şu: Tabloda artı seviyede olan firmaların hiçbirini alışveriş yaptığım hiçbir markette görmedim; onlar da zaten 14 tane” ifadesini kullandı.

Zileli, yazısına şöyle devam etti: “Eksi seviyesindeki firmalara gelince ki, bu içmenin tehlikeli olduğu sular anlamına geliyor; —1.68 puandan başlıyor, taa 150’nci sıradaki Altınpınar firmasına kadar devam ediyor, onun puanı da şöyle: —2 bin 253.96 Gözlerinize inanamadınız değil mi? Durun bu daha bir şey değil, sırada tanıdık, bildik, pek meşhur, çok satan su markaları var Damla su: Puanı —2 bin 267.34 — Nestle Pure Life: Puanı —2 bin 423.14 — Erikli: Puanı —2 bin 501.62 — Sırmakeş. Puanı —2 bin 597.49 Nasıl, müthiş değil mi?.. Bu isimleri özellikle yazıyorum, çünkü büyük marketler dahil sürekli bize kakalanan su markaları bunlar!.. Haa, bir de verileri saklayan, vermeyen firmalar var, hem de sürüsüyle…

YORUMLAR

 • 9 Yorum
 • effe turhan
  1 hafta önce
  harika bir su arıyorsanız abant su için. maalesef her yerde bulunmuyor. bursada seyhanlar market satıyordu şu sıralar satmaz oldu. müşterisine çok ayıp etti.
 • Cem Çeviker
  3 hafta önce
  ben Saka su kullanıyorum hem suyun kalitesi hemde hizmeti firmanın müşteriye yaklaşımı gayet iyi ben memnunum arıtma satmak isteyen firmaların ortak haberi gibi geldi bana
 • Erhan Erhan
  3 hafta önce
  buzdağı su olarak iyi olabilir ama müşteriye verdikleri değer SIFIR. O yüzden bıraktım maalesef. Erikli de aynı. Şu anda SIRMA su kullanıyorum. Arkadaşların isimlerini bile bilmiyorum ancak gelen hangi arkadaş olursa olsun hep saygılı, esnaf, efendi. Yani PH değeri veya fiyatı biraz geri planda kalıyor bazen. Hangi şehir bölge olduğumu paylaşmıyorum.
 • rinda
  4 hafta önce
  madem içilemeyecek kadar kötü o zaman neden satılmasına izin veriliyor herkesin dini imanı para mı olmuş onu mu anlamalıyız
 • UwU
  1 ay önce
  Uludağ'ın ayıbını görmedik :P
 • yompaş yozgat
  1 ay önce
  ben 2 yıldır fuska içiyorum.gayet memnunum.en iğrenci sırma...
 • Sener Yungul
  1 ay önce
  Cok yazık,su yerıne neler ıcıyoruz.Bunların denetımınden sorumlu bakanlık yetkılılerı nerdeler?Pıknıge mı gıttıler yoksa!!!
 • femboi07
  1 ay önce
  kayın su resmen lağım ğ
 • hmek 67
  1 ay önce
  buzdağ 101 marketler satıyor