BM: Dünyada gıda fiyatları üst üste onuncu ayda da artış kaydetti

Dünya besin tutarları Mart ayında üst üste onuncu ayda da artış kaydederek; et, süt ürünleri ve bitkisel yağ fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle Haziran 2014'ten bu yana en yüksek seviyeye çıktı

BM: Dünyada gıda fiyatları üst üste onuncu ayda da artış kaydetti
09 Nisan 2021 - 05:20

Dünya besin tutarları Mart ayında üst üste onuncu ayda da artış kaydederek; et, süt ürünleri ve bitkisel yağ fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle Haziran 2014'ten bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Birleşmiş Milletler Besin ve Ziraat Örgütü (FAO) tarafınca derlenen ve tahıllar, yağlı tohumlar, süt ürünleri, et ve şeker fiyatlarındaki aylık değişimleri izleyen dünya besin tutarları endeksi Şubat ayındaki 116,1 seviyesinden Mart ayında 118,5'e çıktı.

Küresel tahıl hasadının 2020 senesinde üstün derece elde etme yolunda ilerlediğine dikkat çeken FAO, ilk göstergelere bakılırsa bu yıl üretimin 2020'nin de üstüne çıkabileceğini deklare etti.

FAO tahıl tutarları endeksi Mart'ta bundan önceki aya bakılırsa yüzde 1,7 gerileyerek sekiz aydır devam eden kazanımlarına ara verse de hâlâ geçen ay aynı dönemdeki seviyenin yüzde 26,5 üstünde bulunuyor.

Bitkisel yağ tutarları ise yüzde 8 artışla Haziran 2011'den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.Kaynak Bağlantısı : T24

YORUMLAR

  • 0 Yorum