BM: Myanmar'daki gösterilerde 50'den fazla kişi öldü

Birleşmiş Milletler (BM) Myanmar Hususi Temsilcisi Christine Schraner Burgener, düzenlemiş olduğu basın toplantısında, darbeden bu yana bugün Myanmar'da ''en kanlı'' günün yaşandığını belirtti

BM: Myanmar'daki gösterilerde 50'den fazla kişi öldü
03 Mart 2021 - 23:25

Birleşmiş Milletler (BM) Myanmar Hususi Temsilcisi Christine Schraner Burgener, düzenlemiş olduğu basın toplantısında, darbeden bu yana bugün Myanmar'da ''en kanlı'' günün yaşandığını belirtti.

''Yalnız bugün 38 şahıs öldü'' diyen Burgener, ''Darbeden beri 50'den fazla şahıs yaşamını yitirdi, oldukca sayıda şahıs yaralandı.'' ifadesini kullandı.

Burgener, şimdiye kadar ortalama 1200 kişinin gözaltına alındığını, internasyonal topluma, birlik olma ve Myanmar'daki darbeye karşı çıkma çağrısı yapmış oldu.

Rusya ve Çin'e darbeye karşı birlik olma çağrısı

Çin ve Rusya'nın, Myanmar'daki darbe ve sonrasında yaşananların Myanmar'ın iç meselesi olduğu argümanına ilişkin değerlendirmede bulunan Burgener, ''Bu bir iç sorun değil ve bölgedeki istikrarı etkiliyor. Çin ve Rusya'nın bu mevzuda birlik olunmasının önemini anlamasını umuyorum.'' dedi.

Öte taraftan BM Güvenlik Konseyi, cuma günü Myanmar'daki darbeyi ve darbe sonrası yaşanmış olan gelişimleri görüşmek suretiyle toplanacak.

Kaynak Bağlantısı : https://www.dunya.com/dunya/bm-myanmardaki-gosterilerde-50den-fazla-kisi-oldu-haberi-613064

YORUMLAR

  • 0 Yorum