Bonding tedavisi nedir? Tam olarak nasıl yapılıyor?

Bonding adlı teknik, az seviyede çarpık biçime sahip olan dişlerde, diastema olarak da bilinen dişlerin ayrık olduğu durumlarda, az bir renklenme ve lekelere sahip olan, uç kısımları kırık veya da düzensiz olan dişler için uygulanan bir yöntem olmaktadır.

Bonding tedavisi nedir? Tam olarak nasıl yapılıyor?
22 Haziran 2021 - 20:56
Şayet diş dizisindeki problemler ortodontik tedaviye başvurulmadan da çözümlenebilecek seviyedeyse, alakalı dişlerin kesilmesine lüzum kalmadan bonding tekniği sayesinde eski haline kavuşur. Harika bir gülüş meydana gelir. Bu tedavinin uygulanması esnasında diş kaplama durumlarının tam aksine dişte aşınma meydana gelmez.

Belki biraz aşınma olabilir ama bu fark bile edilmez. Bundan ötürü de belli bir zaman sonra dişlerin alınması halinde herhangi bir sorun meydana gelmeden dişler önceki halinde de kullanılmaya devam edilir. Beyazlatılma işlemi sonrasında ise her şey normale döner.

Eğer hastanın dişinde çarpıklık veyahut eğrilik gibi rahatsız edici temel bir durum bulunmuyorsa, bonding yöntemi yapılmak zorunda değildir. Beyazlatma yöntemi de pekala uygulanabilir. Sürekli olarak diş renginden şikayet eden kişilerin dişlerinde düzensizlik de varsa bonding yönteminin uygulanması gerekecektir.

Bu yöntem yaş fark etmeden her bireye uygulanabiliyor. Bahsi geçen bu tedavi diş kliniklerinde yapılıyor. Tamamen güvenilirdir. Tek seansta her şey bitiyor. İşlemin yapılış esnasında hasta bireye tedavide kullanılacak olan dişler de gösterilmelidir. Hastanın arzusuna göre diş formlarında değişimler de gerçekleştirilebilmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum