Bozuk Sütü Nasıl Anlarsınız?

Sütün insan sağlığına karşı sayısız etkisi bulunuyor. Tam bir protein ve mineral kaynağı olduğu için de sevilerek tüketiliyor. En çok da süt kullanılan tatlı ve yemekleri yapmadan evvel sütün son tüketim tarihinin geçi geçmediğini kontrol etmeniz lazımdır.

Bozuk Sütü Nasıl Anlarsınız?
22 Haziran 2021 - 20:58
Sütün son tüketim tarihinin geçmesi ve bununla beraber de bozuk olması, tüketen birey açısından ciddi sağlık sorunları yaratabilir. Sütün bozulma sebebi, içeriğinde yer alan mikroorganizma çeşitlerinin sütte yer alan şekeri bitirmesidir.

Güncel olarak gerçekleştirilen araştırmalar neticesinde sütün içeriğinde yer alan mikroorganizmaları yok ederek sütün son tüketim tarihinin uzatılması düşüncesi işe yarasa bile süt havayla temasa geçtiği an kısa sürede bozulmaya başlıyor.

Sütün saklandığı alanda bozulmaması için de iyi muhafaza edilmesi gerekiyor. Daha kaliteli bir süt tüketim deneyimi açısından sütün bozulup bozulmadığını anlamak lazımdır. Sütün bozulduğunu şu yollarla anlayabilirsiniz:

· Süt yoğunsa ya da koyu haldeyse,
· Sütte ekşimiş, yanık ya da malt bir tat varsa,
· Sütün rengi değişmişse,
· Sütü kısık ateşte kaynatırken dibe çöküyorsa ve topaklanıyorsa,
· Bekletilmiş olan süt içerisinde bir köpük oluşumu görülüyorsa,
· Sütün içinde bombe varsa, kesinlikle o süt bozuk anlamına gelir.

Sütü satın alma durumunun sonrasında evde bir tencere içerisinde kaynatmak, bakterilerini öldürmek açısından yeterli bir durum olamaz. Bu sebepten ötürü sütü kaynattıktan sonra hızlıca tüketmeniz lazımdır. En iyi yöntem budur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum