ÇAY TİRYAKİLERİNİN DİKKATİNE! EN İYİ ÇAY NASIL DEMLENİR?

Rize Ticaret Borsası, Türk çay demleme kültürünü Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmak maksadıyla bir proje hazırladı. Türkiye’de birçok çay demleme yöntemi bulunmaktadır.

ÇAY TİRYAKİLERİNİN DİKKATİNE! EN İYİ ÇAY NASIL DEMLENİR?
08 Haziran 2021 - 18:34
Bu yöntemler sebebiyle çayın tadında oluşan farklılıkların giderilmesi için çay ocağı işletmecilerine ‘’En İyi Çay Demleme ve Sunum’’ eğitimi verilecek. Proje; Türkiye Kahveciler, Kıraathaneciler ve Büfeciler Federasyonu ile koordineli gerçekleştirilecek. Eğitimde kaliteli çayın yapımı, çayın bekleme süresi, bardak tercihi, hijyen kuralları ve sunum gibi konulara yer verilecek. Geçtiğimiz günlerde ise En İyi Çay Demleme adında bir yarışma düzenlendi. Yarışmanın birincisi Aytül Turan oldu. Aytül Turan, uluslararası fuarda en iyi çayın nasıl demlendiğini anlatacak. 

EN İYİ ÇAY DEMLEME TARİFİ!


Yarışma birincisi Aytül Turan; çayın tadının ve aromasının en iyi alınabileceği demliğin porselen demlik olduğunu belirtti. En iyi çay demlemenin tarifini Aytül Turan şu ifadelerle açıkladı: "4 kişilik çay demleme için 4 küçük çay bardağı suyu üst demliğe dökeriz. Buna 1 küçük bardak dolusu kuru çay ilave ederiz. 15-20 dakika süre ile demlemeye bırakırız. Burada önemli nokta sıcak suyun üzerine kuru çayı koymaktır. Çayı koyup üzerine su koyarsak çayın haşlanmasını sağlarız ve istediğimiz tat ve aromayı alamayız. Çay demleme süresince demliğin ucu tıkanırsa çayın aroma kıvamı içerisinde kalır. İyi çay için temiz su kullanılmalı. Isıtılmış ve bekletilmiş su kullanılmamalı. Hafif dinlenmiş su kullanılması iyi olur. Çayı demlerken biraz da sevgi katmak gerekir.’’

YORUMLAR

  • 0 Yorum