Cimrilik üzerine… Bakın dünyanın en cimri insanı kimmiş!

Bireyler genel olarak cimri olmayla tasarruflu biri olma arasındaki çizgiyi kaçırabiliyor. Tasarruf yapan insan da cimri damgası yiyebiliyor. Fakat her iki kavram da tamamen zıt diyebiliriz. Tasarruf eden bir birey birikimlerini sonraki zamanlarda harcamak adına elinde tutandır, cimri olanlar ise asla harcamamak için para biriktirir.

Cimrilik üzerine… Bakın dünyanın en cimri insanı kimmiş!
22 Haziran 2021 - 21:02
Hemen hemen her birimizin çevresine cimri bireyler yer alır. Fakat emin olun hiçbir kişi Hetty Green gibi cimri olamaz. Cimriliği ile rekorlar kitabına bile giren Green, çok ilgi çeken bir yaşama sahipti. Peki kimdir bu Hetty Green adlı kişi sizce?

HETTY GREEN KİMDİR?

Hetty Green, 1834 senesinde doğmuştur. Çocukluğunun ilk seneleri itibarı ile parayla çok yakın olmaya başlamıştır. Daha 8 yaşında ufacık bir çocukken ilk banka hesabını bile açmış birisidir. Büyüdüğü zaman hangi mesleği yapacağı belliymiş, doğuştan gelen bir matematik yeteneği olmasının yanı sıra dedesinin hisse senetlerini de hep o kontrol ederdi.

Green’in babası, iş dünyasının en acımasız insanlarından biriydi. Son derece büyük paraları yönetmekteydi diyebiliriz. Fakat genç bir yaşta iken hayatını kaybetti. Green de babasından kalmış olan bir mirasla kalakaldı. Tam olarak 7,5 milyar parası olan Green, sürekli parasını arttırmak istiyordu ama asla harcamıyordu. En sonunda 31 yaşına bastığında Wall Street’e gitti ve kendine bir hisse senedi almayı da başardı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum