Credit Suisse'te deprem: 4,7 milyar zarar açıklandı, iki yönetici gitti

İsviçre Bankası Credit Suisse , Archegos Capital adlı hedge fon ile yapmış olduğu işlemler sebebiyle 4

Credit Suisse'te deprem: 4,7 milyar zarar açıklandı, iki yönetici gitti
06 Nisan 2021 - 12:25

İsviçre Bankası Credit Suisse , Archegos Capital adlı hedge fon ile yapmış olduğu işlemler sebebiyle 4.4 milyar İsviçre frankı (4.7 milyar dolar) zarar ettiğini açıklarken, bankanın yatırım bankacılığı ve risk yönetimi birimlerinin yöneticileri görevlerini bıraktı.

Credit Suissee, Archegos Capital adlı hedge fonun iflasından dolayı ilk çeyrekte bilançosunda ortalama 900 milyon İsviçre frankı zarar oluşacağını belirtti. Banka bu sabah yapmış olduğu açıklamaya nazaran hisse geri alım planlarını askıya aldı ve temettü ödemelerini üçte iki oranında düşürdü.

‘KABUL EDİLEMEZ’

Archegos sebebiyle almış olduğu pozisyonları kapatmak için 2 milyar doların üstünde hisse satışı meydana getiren İsviçre’nin ikinci büyük bankası, risk yönetimi biriminin başlangıcında bulunan Lara Warner ve yatırım bankacılığı biriminin başkanı Brian Chin’in kayıpların peşinden görevlerinden ayrıldığını deklare etti.

Credit Suisse CEO’su Thomas Gottstein yapmış olduğu açıklamada, “ABD merkezli bir hedge fonunun çöküşüne bağlı olarak Prime Services birimimizdeki ciddi yitik kabul edilemez. Ders çıkaracağız. Credit Suisse köklü bir geçmişe haiz kuvvetli bir kurum olmaya devam ediyor” dedi.

BİR AYDA İKİ SKANDAL

Archegos’un iflası, Greensill Capital’in çöküşünden yalnız bir ay sonrasında Credit Suisse’in zarar etmiş olduğu ikinci büyük finansal skandal olurken, 1 Mart’tan bu yana bankanın hisseleri yüzde 25 düştü.

Credit Suisse’in yönetim kurulu Archegos kaynaklı zararlar hakkında araştırma başlattı. Banka ek olarak Greensill tarafınca ihraç edilen tahvillere yatırım meydana getiren 10 milyar dolarlık tedarik zinciri fonları hakkında da araştırma başlattı. Yönetim kurulu üyeleri için ikramiyeler kaldırıldı.

Credit Suisse hisseleri ilk işlemlerde yüzde 1.5 düştü.

Credit Suisse, Christian Meissner’ın 1 Mayıs’tan itibaren yatırım bankacılığı birimi başkanlığına atanacağını deklare etti. Şubat 2019’a kadar bankanın risk yönetimi birimi başkanlığı görevini yürüten Joachim Oechslin geçici olarak risk...Kaynak Bağlantısı : Sözcü

YORUMLAR

  • 0 Yorum