DEPRESYONU ENGELLEYEN YİYECEKLER!

Stresin oldukça yoğun yaşandığı bu zaman diliminde depresyon hastalığı birçok kişinin kapısını çalmaktadır. Ancak bazı yiyecekler var ki bunlar antidepresan etkisi yaratmaktadır. İşte o ürünlerin listesi: domates, balık, pekmez, süt, yoğurt, ıspanak ve zerdeçal.

DEPRESYONU ENGELLEYEN YİYECEKLER!
06 Haziran 2021 - 19:32
İçerisinde bol miktarda A ve C vitamini bulunduran domatesi, aynı zamanda likopen içermektedir. Bu madde sayesinde vücutta antioksidan etkisi oluşur ve depresyonun gelişmesini engellemeye yardımcı olur. Özellikle balıklarda bulunan omega 3, depresyonun gelişmesini engellemektedir. İçerisinde bol miktarda bulunan demir ve potasyum mineraliyle pekmez de depresyonla savaşmak için oldukça etkili bir yöntemdir.

Duygusal açıdan vücudumuzu olumlu etkileyen bir durum da bağırsakların düzenli çalışmasıdır. Probiyotiklerin bağırsaklar üzerindeki etkisi göz önünde bulundurulduğunda; süt ve yoğurt tüketiminin depresyon riskini azalttığı görülmektedir. Ispanakta bulunan folik asit seretonin hormonunun salgılanmasına yardımcı olur. Zerdeçalda da seretonin kaynağı besinler bulunmaktadır. Bunlar depresyon riskinin azaltılmasına yardımcı olmaktadır. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum