Dilara Kandak davasında ağırlaştırılmış müebbet verilen eski eşe istinaftan 'beraat' kararı

Antalya’nın Korkuteli ilçesinde cesedi battaniyeye sarılı olarak toprağa gömülü bulunan Dilara Kandak ’ın (23) katil zanlısı olarak yargılandığı davada ağırlaştırılmış yaşam boyu hapis cezasına çarptı

Dilara Kandak davasında ağırlaştırılmış müebbet verilen eski eşe istinaftan 'beraat' kararı
08 Nisan 2021 - 16:00

Antalya’nın Korkuteli ilçesinde cesedi battaniyeye sarılı olarak toprağa gömülü bulunan Dilara Kandak ’ın (23) katil zanlısı olarak yargılandığı davada ağırlaştırılmış yaşam boyu hapis cezasına çarptırılan eski eşi Ahmet Yorulmaz (26), dosyanın istinafa taşınmasının peşinden tekrardan yargılandığı Antalya Bölge Adalet sarayı Mahkemesi 1. Ceza Dairesi'nde beraat etti.

Korkuteli ilçesinde yaşayan 2 çocuk anası Dilara Kandak'ın, kaybolduktan 40 gün sonrasında 4 Mart 2018 günü tarlada cesedi bulunmuş oldu. Battaniyeye sarılı halde toprağa gömülü bulunan genç kadının cesedinin çıplak, elleri, kolları ve ayaklarının iple bağlı olduğu belirlendi. Meydana getirilen otopside boğularak öldürülmüş olduğu ortaya çıkan Kandak'ta bulunan sperm örneklerinin, eski eşi Ahmet Yorulmaz'a ilişkin olduğu ortaya çıktı. İkinci kez evlenen ve eşinin 3 aylık hamile olduğu öğrenilen Ahmet Yorulmaz tutuklandı.

Cezada indirime gidilmedi

Antalya 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde meydana getirilen yargılamada, sanık Ahmet Yorulmuz 'tasarlayarak kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış yaşam boyu, 'nitelikli cinsel hücum' suçundan da 12 yıl hapse mahkum edildi ve cezada indirime gidilmedi. Sanık avukatı Nihan Kanat, sonucu Antalya Bölge Adalet sarayı Mahkemesi’ne taşıdı.

Savcı beraat istedi

Antalya Bölge Adalet sarayı Mahkemesi 1. Ceza Dairesi’nde 4’üncü duruşması görülen davada karar verildi. Duruşmada Cumhuriyet Savcısı esas ile alakalı mütalaasında, sanığın maktule yönelik cinsel hücum gerçekleştirdiğine ve bu suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak için öldürme suçunu işlediğine dair cezalandırılmasına kafi kati, objektif, her türlü şüpheden uzak somut kanıt bulunmadığını belirtti.

Savcı mütalaasının devamında, “ İlk aşama mahkemesi hükümlerinin bu yönüyle hukuka ve hakkaniyete aykırı olduğu dosya kapsamında anlaşılmakla, sanık hakkında verilen hükümlerin kaldırılmasına ve sanığın beraatına karar verilmesi talep ve mütalaa olunur" denildi.

Beraatına karar verildi

Mahkeme heyeti verdiği aranın peşinden kararını deklare etti. Mahkeme, 'tasarlayarak kasten öldürme' suçundan verilen ağırlaştırılmış yaşam boyu hapis ile 'nitelikli cinsel hücum' suçundan verilen 12 yıl hapis cezasını kaldırarak, sanığın beraatına hükmetti.

Sanık avukatı Nihan Kanat duruşma sonrası yapmış olduğu açıklamada, başından beri müvekkilinin suçsuz bulunduğunu belirterek, “Mahkeme ek olarak maktul Dilara Kandak’ın öldürülmesi ve cinsel hücum...Kaynak Bağlantısı : T24

YORUMLAR

  • 0 Yorum