DSÖ doğruladı! Covid-19 insanlardan hayvanlara bulaşıyor

Corona virüsü (Covid-19) ile savaşım kapsamında dünya genelinde aşılama kampanyaları hız kesmeden devam ederken, Dünya Sıhhat Örgütü’nden (DSÖ) Covid-19’un insanoğlu ve hayvanlar içinde iyi mi yayılmı

DSÖ doğruladı! Covid-19 insanlardan hayvanlara bulaşıyor
05 Nisan 2021 - 20:55

Corona virüsü (Covid-19) ile savaşım kapsamında dünya genelinde aşılama kampanyaları hız kesmeden devam ederken, Dünya Sıhhat Örgütü’nden (DSÖ) Covid-19’un insanoğlu ve hayvanlar içinde iyi mi yayılmış olduğu mevzusunda izahat geldi.

DSÖ’nün Rusya Temsilcisi Melita Vujnovic yapmış olduğu açıklamada, Covid-19’un insanlardan kedilere, köpeklere, vizonlara, rakunlara, aslanlara ve kaplanlara bulaşabildiğini açıkladı.

DİĞER HAYVANLAR DA ARAŞTIRILIYOR

DSÖ’nün Covid-19’un öteki hayvanlar üstündeki etkilerini araştırdığını aktaran Vujnovic, “Covid-19 esas olarak insandan insana bulaşma kanalıyla yayılıyor, fakat Covid-19 zoonotik bir virüs olması sebebiyle insandan hayvana bulaşma bulguları bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Ara taşıyıcının hemen hemen tanımlanmadığını belirten Vujnovic, “Aralarında vizon, köpek, evcil kedi, aslan, kaplan ve rakun köpeklerinin de bulunmuş olduğu enfekte insanlarla temas eden birkaç hayvanın Covid-19 testlerinde pozitif netice tespit edildi. Virüsün öteki hayvan türleri üstündeki tesirini araştırma süreci ise devam etmektedir” dedi.

“COVİD-19 HASTALARI HAYVANLARLA TEMASI SINIRLAMALI”

Covid-19 testlerinde pozitif netice alan kişilere evcil hayvanlarla temasını sınırlamaları tavsiyesinde bulunan Vujnovic, “Şu anda Covid-19 hastalarının ve risk altındaki kişilerin evcil ve öteki hayvanlarla temaslarını sınırlamaları öneriliyor. Covid-19, insan ve hayvan popülasyonları içinde hareket ettikçe virüsün genetik modifikasyonları meydana gelebilir ve bu değişimler insanları enfekte eden hastalık için potansiyel sonuçlara yol açabilir” dedi.

Vujnovic ek olarak, öteki potansiyel hayvan rezervuarlarını saptamak ve gelecekteki salgınlardan kaçınmak için hangi hayvanların virüse en duyarlı bulunduğunu anlamanın mühim olduğuna dikkat çekti.Kaynak Bağlantısı : Sözcü

YORUMLAR

  • 0 Yorum