Dünya Bankası borç erteleme süresinde uzatma istedi

Malpass, G20 ülkelerinden gelecek bu şekilde bir adımın, en yoksul ülkelerin, kaynaklarını pandeminin yarattığı sorunların üstesinden gelebilmek için kullanmalarına destek olacağının altını çizdi

Dünya Bankası borç erteleme süresinde uzatma istedi
06 Nisan 2021 - 08:56


Malpass, G20 ülkelerinden gelecek bu şekilde bir adımın, en yoksul ülkelerin, kaynaklarını pandeminin yarattığı sorunların üstesinden gelebilmek için kullanmalarına destek olacağının altını çizdi. Malpass ek olarak, DSSI kapsamında 2020 sonuna kadar 5.0 milyar dolarlık kaynak oluşturulmasına katkı meydana getiren ülkelere teşekkür etti ve Haziran sonuna kadar 7.3 milyar dolarlık yeni bir kaynak oluşturulabileceğini altını çizdi.

Malpass daha ilkin yapmış olduğu bir açıklamada da, G20 ülkelerinin, dünyada yoksulluğun daha da derinleşmesini önlemek için borç ertelemesi gerektiğine dikkat çekmişti.

Avrupa Birliği (AB) geçen Kasım ayında, G20 ülkelerinin "Borç Ödemelerini Erteleme Girişimi'ne (Debt Service Suspension Initiative - DSSI) 183 milyon euroluk destek verdiğini deklare etti.

Avrupa Komisyonu'nun Ekonomiden Görevli Üyesi Paolo Gentiloni, Kasım ayındaki açıklamasında, "Bugün Avrupa, oldukça taraflılığa ve borçların hafifletilmesine mühim bir katkı sağlıyor" dedi.Kaynak Bağlantısı : Cumhuriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum