Dünyanın yüzde 4.3'ü aşılandı: Türkiye yedinci sırada

Dünyada hızla yayılarak küresel bir sıhhat tehdidi olmaya devam eden ölümcül Covid-19 salgınını durdurmak için tarihin en büyük aşılama kampanyası devam ediyor

Dünyanın yüzde 4.3'ü aşılandı: Türkiye yedinci sırada
05 Nisan 2021 - 15:54

Dünyada hızla yayılarak küresel bir sıhhat tehdidi olmaya devam eden ölümcül Covid-19 salgınını durdurmak için tarihin en büyük aşılama kampanyası devam ediyor.

Ülkelerin resmi web sitelerinden ve resmi açıklamalarından Covid-19’a ilişkin verileri çözümleme eden Bloomberg, dünya genelinde dağıtılan ve uygulanan aşı dozlarının raporunu hazırladı. Toplamda 151 ülkede 658 milyondan fazla doz aşı uygulanmış olduğu ve küresel nüfusun yüzde 4.3’ünün aşılandığı belirtilen raporda, ek olarak dünyadaki günlük aşı uygulanma oranının averaj 16.5 milyon doz olduğu aktarıldı.

Covid-19’a karşı en ümit verici 9 aşının gelişimini takip eden Bloomberg, şu anda 151 ülkede sınırı olan miktarlarda toplam 7 aşının kullanıldığını belirtti.

ABD İLK SIRADA

Raporda dünya genelinde uygulanan toplam aşı dozunun 165 milyon 53 bin 746’sının uygulanmış olduğu ABD’nin en fazla aşı tatbik eden ülke olduğu açıklandı. ABD nüfusunun yüzde 25.5’inin aşılandığı aktarılırken Çin’de ise 138 milyondan fazla doz aşı uygulanmış olduğu, nüfusun yüzde 4.9’unun aşılandığı aktarıldı. AB genelinde uygulanan 78 milyondan fazla doz aşının AB nüfusunun yüzde 8.9’unu kapsadığı ifade edildi.

ÇOCUKLAR İÇİN ÇALIŞMA SÜRÜYOR

ABD’de, pandeminin başlamasından bu yana Covid-19 sebebiyle toplamda 31 milyondan fazla olay ve 568 binden fazla ölüm kaydedildi. ABD’de aşılama kampanyasının başlamasıyla Mayıs ayının sonuna kadar tüm erişkin nüfusun aşılanması hedeflenirken hem de küçüklere aşı uygulanması mevzusunda klinik çalışmalarının devam etmiş olduğu açıklandı. ABD’de Pfizer-BioNTech ve Oxford-AstraZeneca aşılarının yanı sıra Moderna, Novavax, Sanofi ve Johnson & Johnson aşılarından toplamda 1 milyar 210 milyon doz sipariş edildi.

ÇİN’DE GÜNDE 4 MİLYON DOZ

Dünyanın en kalabalık nüfusuna haiz olan Çin’de toplamda 136 milyon 677 bin doz aşı uygulandı. En yüksek doz aşı tatbik eden ülkeler içinde ikinci...Kaynak Bağlantısı : Sözcü

YORUMLAR

  • 0 Yorum