Emekli komutanlardan 'gözaltı' tepkisi: "Arka planında 'Montrö' var"

Eski CHP milletvekili ve emekli Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek de “Bu izahat, anayasanın güvence altına almış olduğu ifade özgürlüğü kapsamında yapılmış bir beyandır

Emekli komutanlardan 'gözaltı' tepkisi: "Arka planında 'Montrö' var"
06 Nisan 2021 - 06:00

Eski CHP milletvekili ve emekli Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek de “Bu izahat, anayasanın güvence altına almış olduğu ifade özgürlüğü kapsamında yapılmış bir beyandır. Yöntemi, üslubu tartışılabilir sadece bu açıklamanın içinde bir kabahat unsuru bulunmuyor. İktidar bir mağduriyet yaratmak, gündemi değiştirebilmek için fırsat kolluyor. Burada 104 amiralin Montrö ve gericilik mevzusundaki görüşlerini açıklamasının ötesinde bir şey yok. Bu gözaltılar da korkutma, sindirme faaliyetinin bir parçası” diye konuştu.

Çiçek, şunları söylemiş oldu: “Montrö’nün bu zamanda tartışılmasının arka planında Ukrayna-Rusya çatışmasının ve NATO’nun ve ABD’nin bu bölgeye müdahale arzusunun bulunduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki dönemde bu mevzu daha yoğunlukla tartışılacak şeklinde duruyor. Bu sebeple ABD’nin Karadeniz’e çıkışının önündeki en büyük engeli Montrö Sözleşmesi oluşturuyor, bu mevzuda uzun seneler öncesinde açıkladıkları talepleri var. Emekli amirallerin bildirisine gösterilen büyük tepkinin arka planında da bu mevzu var. Ukrayna’da gerilimli bir ortam var. Batı da Rusya üstünde baskı oluşturmak için bu tarz şeyleri gündemden düşürmeyecektir. ABD de NATO da AB de Montrö’nün esnetilmesini ister.”

‘ASKER KARŞITLIĞI HORTLADI’Kaynak Bağlantısı : Cumhuriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum