EMO: Türk Telekom'da yandaş kadrolarına yer açmak bahanesi ile emekliliğe teşvik uygulamaları devreye sokuldu

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), "Türk Telekom'da tekrardan yapılanma adı altında yandaşlara kadro açmak için deneyimli personelin emekliliğe zorlandığı, kurumsal hafızanın silinmeye çalışmış olduğu

EMO: Türk Telekom'da yandaş kadrolarına yer açmak bahanesi ile emekliliğe teşvik uygulamaları devreye sokuldu
06 Nisan 2021 - 10:08

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), "Türk Telekom'da tekrardan yapılanma adı altında yandaşlara kadro açmak için deneyimli personelin emekliliğe zorlandığı, kurumsal hafızanın silinmeye çalışmış olduğu" iddiasında bulunmuş oldu. Meydana getirilen yazılı açıklamada, “Siyasal iktidar tarafınca kendi yandaş kadrolarına yer açmak bahanesi ile emekliliğe teşvik uygulamaları tertipli ve mecburi halde devreye sokulmuştur” denildi.

Durumu ‘bitmeyen senfoni' olarak tanımlayan EMO yönetiminin açıklamasında, “ Tekrardan yapılanma adı altında nitelikli ve deneyimli meslektaşlarımız emekliliğe zorlanıyor” denildi. Türk Telekom'un tekrardan yapılanma sürecine ilişkin onlarca kere yurt dışı danışmanlık firmalarından hizmet satın aldığının belirtildiği açıklamada, “ Bu firmalara büyük paralar ödendi. Bu firmaların yapmış olduğu uygulamalar sebebiyle deneyimli kadrolar emekliliğe zorlandı. Bugün yaşanmış olan yönetim, altyapı ve mali zafiyetin en büyük sebebi, firmanın yönetim kadrolarının siyasal iktidarın iç çekişmeleri kapsamında biat ve siyasal aidiyetlerine nazaran belirlenmesidir” denildi.

Türk Telekom'da özelleştirme sürecinin başladığı 2006'dan bu yana genel müdürlük dahil yönetim kadrolarının sık sık değiştirilmiş olduğu belirtilen açıklamada, “ Yönetim krizinin faturası deneyimli ve nitelikli meslektaşlarımıza, çalışanlara kesilemez. Özelleştirme hem de büyük istihdam yitirilmesine yol açtı. 15 yılda, 17 bin istihdam eksilmesi görüldü. Personel giderlerinde tutum yapıldığı iddia edilirken, 2010-2015 yılları aralığında üstün dereceli düzeyde temettü dağıtıldı ” ifadeleri kullanıldı.

 Kaynak Bağlantısı : T24

YORUMLAR

  • 0 Yorum