En iyi ses kalitesine sahip telefonlar - Mart 2021

DxOMark'a gore Mart 2021'in en iyi ses kalitesine haiz telefonlarını sizler için listeledik

En iyi ses kalitesine sahip telefonlar - Mart 2021
02 Mart 2021 - 17:07

DxOMark'a gore Mart 2021'in en iyi ses kalitesine haiz telefonlarını sizler için listeledik.

Tamamımız iyi bir telefona haiz olmak isteriz. İyi bir telefon ararken ise kamera ve performans özelliklerinin yanı sıra öncelikli olarak baktığımız özelliklerden biri de ses kalitesidir. Hatta bazılarımız için ses kalitesi daha bir ehemmiyet arz ediyor.


Akıllı telefonların kamera performansına ilişkin testleri ile tanıdığımız DxOMark uzun bir süredir ses kalitesi üstüne de testler gerçekleştiriyor. Elbet bunun altında kullananların akıllı telefonlardaki ses kalitesine verdiği ehemmiyet yatıyor.


Muhteşem bir ses kalitesi için aşağıdaki parametreler oldukça önemlidir.  • Ses kalitesinin sağlamanın tek yolu, kulaklık jack girişlerinin kullanılmasıdır.

  • Akıllı telefon hoparlörleri, şimdilik ses kalitesi için iyi ekipman sayılmazlar

  • Frekansın her iki yönde 0 dB’den oldukça değişik olmaması

  • Sesin dinamik aralığı, benzer şekilde 96.6 dB yada üstünde olmalıdır.

  • CD kalitesindeki müziklerin ses seviyeleri, -96 dB’in altında olması gerekir.Birçoğumuzun bilmiş olduğu benzer biçimde akıllı telefonların kamera performanslarını ölçmek için yapmış olduğu testler ve yayınladığı puanlarla malum DxOMark, geçtiğimiz senenin başlarında, piyasadaki en iyi ses kalitesine haiz olan akıllı telefonu tespit edebilmek için bir emek verme başlatmıştı.


Ses araştırma işine giren ekip, son 1 yıl içinde çıkan amiral gemisi modellerinin neredeyse tamamını inceledi. Bu sayede en iyi ses kalitesine haiz telefonlar belli olmaya başladı. Bu modeller içinde Asus ROG Phone 5 başı çekerken, Xiaomi Mi 10 Pro, Huawei Mate 20 X, Apple iPhone 12 Pro Max, Oppo Find X2 Pro benzer biçimde modellerin de yer almış olduğu görülüyor.


DxOMark'ın Mart 2021 için yayınladığı en iyi ses kalitesine haiz telefonlara gelin beraber göz atalım.


İşte en iyi ses kalitesine haiz telefonlar;

1-Asus ROG Phone 5


DxOMark Puanı: 79


Ses Çıkışı: USB Type-C


Ses Çıkış Özellikleri: Hi-Res Audio Desteği

2- Xiaomi Mi 10 Pro


DxOMark Puanı: 76


Ses Çıkışı: USB Type-C

3- Huawei Mate 20 X


DxOMark Puanı: 75


Ses Çıkışı: 3.5 mm

Kaynak Bağlantısı : https://www.teknolojioku.com/mobil/en-iyi-ses-kalitesine-sahip-telefonlar-mart-2021-603e6e2e25c8e13fa94b94ba

YORUMLAR

  • 0 Yorum