Endonezya ve Doğu Timor'da tropik kasırga; en az 76 kişi hayatını kaybetti

Endonezya'nın güneydoğusundaki adalarda ve Doğu Timor'da tropikal kasırganın yol açmış olduğu sel ve heyelanlar sonucunda minimum 76 şahıs yaşamını yitirdi, binlerce şahıs ise yerinden edildi

Endonezya ve Doğu Timor'da tropik kasırga; en az 76 kişi hayatını kaybetti
05 Nisan 2021 - 19:23

Endonezya'nın güneydoğusundaki adalarda ve Doğu Timor'da tropikal kasırganın yol açmış olduğu sel ve heyelanlar sonucunda minimum 76 şahıs yaşamını yitirdi, binlerce şahıs ise yerinden edildi.

Reuters'ın haberine bakılırsa; Endonezya Ulusal Afet Yönetim Kurumu (BNPB), Endonezya'nın Doğu Nusa Tenggara eyaletinde kasırga ve şiddetli yağışların, sel, heyelan ve şiddetli rüzgarlara yol açmasının peşinden 55 kişinin yaşamını kaybettiğini ve 40 kişinin yitik bulunduğunu deklare etti.

BNPB 400'den fazla kişinin tahliye edildiğini, binlerce kişinin de afetten etkilendiğini deklare etti.

Timor adasını Endonezya ile paylaşan Doğu Timor'da, heyelan, sel ve bir ağacın devrilmesi sebebiyle 21 şahıs yaşamını yitirdi.

Afetlere Karşı Sivil Korunma Direktörü Ismael da Costa Babo gazetecilere yapmış olduğu açıklamada, 1,500'den fazla kişinin tahliye edildiğini söylemiş oldu.

Birkaç köprünün çöktüğünü, ağaçların devrilerek Endonezya'daki bazı yolları kapattığını ve siklonun yol açmış olduğu büyük dalgalar sonucunda minimum bir geminin battığını açıklayan BNPB bu durumun arama kurtarma çalışmalarını zorlaştırdığını açıkladı.Kaynak Bağlantısı : T24

YORUMLAR

  • 0 Yorum