Erdem Tepegöz'ün yeni filmi 'Gölgeler İçinde' bir distopya (!) hikâyesi

“Gölgeler İçinde” filmi geçen yıl ilk kez gösterildiği 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden ise Film-Yön En İyi Yönetmen ve SİYAD En ...

Erdem Tepegöz'ün yeni filmi 'Gölgeler İçinde' bir distopya (!) hikâyesi
14 Ekim 2021 - 02:17

“Gölgeler İçinde” filmi geçen yıl ilk kez gösterildiği 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden ise Film-Yön En İyi Yönetmen ve SİYAD En İyi Film ödülleri başta olmak üzere toplam beş ödülle dönmüştü. Yetmedi, dünya prömiyerini yaptığı 42. Moskova Film Festivali’nde ise Jüri Özel Ödülü - Gümüş George kazandı. Son olarak ise Güney Kore’nin en büyük bilimkurgu festivali Chuncheon Sci-Fi Film Festivali’nde büyük ödül olan Bomnea Ödülü’ne değer görüldü.

Yapımcılığını Contact Film Works’un, ortak yapımcılığını ise TRT’nin üstlendiği film 24 Eylül’de vizyona girmişti, bugün Altunizade Capitol’de üç gösterimi olan filmin vizyondan kalktıktan sonra dijital platformlara gelmesi bekleniyor. Konuştuğumuz Erdem Tepegöz, “Yapım ekibimizin görüşmeleri sürüyor. Umarım dijital platformlarda görebileceğiz. Her film gibi çok fazla emeğin olduğu filmimizin daha çok izleyici ile buluşabilmesi en büyük dileğim” dedi.

‘İLK FİKİR 6-7 YIL ÖNCE’

“Gölgeler İçinde” filmiyle ilgili ilk fikrin aklına 6-7 yıl önce düştüğünü belirten Tepegöz, “Gölgeleri ile içindeki vahşiliği ortaya çıkaran bir distopik hikâyeydi ilk başlarda. Üzerine çalışıp rafa kaldırmıştım çünkü epeyi iç karartıcıydı. Sonra çok fazla evrildi o hikâye. Bilimkurgu ile yoğun ilgilendiğim için o hikâyeyi farklı bir boyutta ele almak istedim. Gündelik ve yaşamsal sorunların, evrensel ve zamansız bir boyuttan bakıyor olmanın daha ilgi çekici ve aydınlatıcı olabileceğini düşünüp bu şekilde geliştirmiş olduk. Bir yıllık bir senaryo çalışması ve 7-8 aylık bir ön hazırlık sonrası sete çıkabildik” diye konuştu.

‘İNSANLIK İÇİN KORKUTUCU’

Filmde anlatmak istediğim yabancılaşma ve sıkılmışlığın çok gerçekçi bir örneğiydi. Filmi orada çekme nedenlerimizin de başında gelir; bu mekânın ve fabrikaların, tüm bölgenin halen aktif çalışıyor olması. Genelde ormanın içindeki kabilelerin modern hayattan kopuk hikâyelerini dinleriz ve şaşırırız. Ama bu durum, adına modernite dediğimiz sektörde, aslında iş ve ekmek için hayattan kopan insanları önümüze koyuyor. Ve bu gerçeklik, bu yüzyılda ve bu bilinç düzeyinde olan insanlık için çok korkutucu geliyor” ifadelerini kullandı.

‘ÜRETİM TIKANIYOR’

“Gölgelerin İçinde” filminin bu kadar uzun...Kaynak Bağlantısı : Cumhuriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum