Erdoğan'ın diploması tartışmasında yeni gelişme

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları tarafından İBB’ye verilen dilekçede, “Bildiğimiz gibi şu an Cumhurbaşkanlığı Makamında oturan Recep ...

Erdoğan'ın diploması tartışmasında yeni gelişme
03 Temmuz 2021 - 16:18

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları tarafından İBB’ye verilen dilekçede, “Bildiğimiz gibi şu an Cumhurbaşkanlığı Makamında oturan Recep Tayyip Erdoğan 1994 ve 1998 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı görevini yürütmüştür. Ancak sonraki yıllarda Başbakanlık görevi de yürüten Recep Tayyip Erdoğan’ın diplomaları Cumhurbaşkanlığı gündeme geldiğinden beri tartışmalıdır” denildi. Dilekçede, Cumhurbaşkanlığı Adaylığı için Anayasa’nın 101. Maddesinde yer alan “yükseköğrenim yapmış” olma şartına vurgu yapılarak, “Çünkü Cumhurbaşkanlığı için yükseköğrenim diploması hayati bir öneme sahiptir” denildi.

Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı döneminde YSK’ye ibraz ettiği diplomanın tartışmalı olduğu belirtilen dilekçede, “Ortalıkta birden fazla diploma dolaşmaktadır. Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 yıllık bir yükseköğrenim diplomasına sahip olmadığı, hatta elinde olan tek diplomanın İmam Hatip Lisesi Diploması olduğu dile getirilmektedir. Yani tartışılan sadece üniversite diploması değil lise diplomasıdır da aynı zamanda” denildi.

“Erdoğan’ın Yükseköğrenim diplomasının sahte olduğu Türkiye Noterler Birliği Disiplin Kurulu’nun kararıyla sabitlendiği” belirtilen dilekçede, “Bu kararla; notere diploma aslı olmadan onay işlemi yaptırılarak, sahte bir evraka resmiyet kazandırıldığı ortaya çıkmıştır” ifadeleri kullanıldı.

“DİPLOMASININ KAMUOYUYLA PAYLAŞILMASINI TALEP EDİYORUZ”

4982 Sayılı Bilgi Edinme Kanunu’nun 4’üncü, 5’inci, 11’inci ve 29’uncu maddelerine yer verilen dilekçede, “Bu nedenle 4982 Sayılı Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde Belediyenizin arşivinde bulunması gereken Erdoğan’ın yükseköğrenim diplomasının tarafımızla ve/veya kamuoyuyla paylaşılmasını talep ediyoruz. Böyle bir diplomanın bulunmadığının tespiti halindeyse, bu durumun tarafımızla ve/veya kamuoyuyla paylaşılmasını talep ediyoruz” denildi.

Dilekçenin devamında, “İşte tam da bu yasanın tarif ettiği demokratik ve şeffaf bir yönetimin olabilmesi için, Cumhurbaşkanlığı gibi önemli bir kurumun başındaki kişinin bu görevi yürütmek için gerekli şartları taşıyıp taşımadığı bilgisinin edinilmesi, bu bilginin kamuoyu ile paylaşılması tüm ülke için hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle bu konuda tüm kamuoyunun bilgilenmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Nitekim bu konu tüm ülke halkını ilgilendirdiği için de özel hayatın gizliliği kapsamında da değildir” ifadelerine yer verildi.

“PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”

İBB’ye yapılan başvurunun ardından Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) İstanbul İl Yöneticisi Doğan Zafer Çıngı açıklama yaptı.

Çıngı...Kaynak Bağlantısı : Cumhuriyet

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • ilyas
  3 ay önce
  diploması olmasa başkanımız nasıl asteğmen olarak askerlik yapar askerken ne ist belediye başkanı nede ak parti var ortada kfalarınız çalışmıyor öküz altında buzağı arıyonuz nafile
 • ahmet kerim atmaca
  3 ay önce
  herşey sahte olursa anayasa mahkemesi rte nin c.başkanlığını düşürüp partisini de kapatması gerek.yıllardır devletin en önemli kurumlarının yasaları uygulamayarak sus pus olmalarının bedelini bu millet ödüyor.hem de çok ağır...bu suçu taa baştan işleyenler göz yumanlar da ayrıca tespit edilip cezalandırılmalıdır.işte o zaman türkiye cumhuriyeti bir muz cumhuriyeti degil,yeniden gerçek bir hukuk devleti olacaktır