Erken uyarı ile 20 milyon lira çiftçinin cebinde kaldı

Türkiye İş Bankası ve Vodafone Business iş birliğinde hayata geçirilen Diital Ziraat Çözümü ile ziraat sektöründe dijitalleşmenin yaygınlaşmasıyla verimli ve sürdürülebilir ziraat yapılması hedefleniy

Erken uyarı ile 20 milyon lira çiftçinin cebinde kaldı
04 Mart 2021 - 00:10

Türkiye İş Bankası ve Vodafone Business iş birliğinde hayata geçirilen Diital Ziraat Çözümü ile ziraat sektöründe dijitalleşmenin yaygınlaşmasıyla verimli ve sürdürülebilir ziraat yapılması hedefleniyor. Proje kapsamında ilk etapta kurulumu tamamlanan ve devreye alınan Bursa’daki zeytinliklerde bulunan 5 istasyondan alınan verilere ilişkin ilk yarı raporu paylaşıldı. Kurulmuş olan 5 dijital ziraat istasyonu, Bursa’da bulunan 2,5 milyon zeytin ağacını kapsıyor.

Bursa’da zeytinliklere kurulu 5 Dijital Ziraat İstasyonu, ilk altı ayda üreticiye 15 milyon liranın üstünde tutum sağlamış oldu.

Bursa İl Ziraat ve Ormancılık Müdürlüğü tarafınca hazırlanan rapora nazaran; Bursa ilindeki zeytinlik alanlarını en iyi temsil edecek bölgelere kurulmuş istasyonlardan elde edilmiş meteorolojik veri ölçümleri ve fenolojik gözlem kayıtları ile hastalık ve zararlılık takipleri yapılmış oldu, bu takipler sonucunda senenin ikinci yarısı için doğru zamanda ilaçlama ilanları verildi ve gereksiz ilaçlamaların önüne geçildi. Dijital ziraat istasyonları yardımıyla ilaçlama ve zamanlama mevzusunda doğru zamanda meydana getirilen uyarılarla, gereksiz ilaç kullanımı olmadan ürün kaybı azaltıldı. Rapora nazaran, Bursa’da zeytinliklere kurulu 5 istasyon, ilk altı ayda üreticiye 15 milyon liranın üstünde tutum sağlamış oldu.

Mersin/Silifke’de kurulu 10 Dijital Ziraat İstasyonu, ilk altı ayda çilek üreticisine 5 milyon lira tutum sağlamış oldu.

Mersin’in Silifke ilçesinde kurulu 10 istasyonun verilerini kullanan Silifke Çilek Üreticileri Birliği’nin raporuna nazaran ise yalnız çilek üretiminde ortalama 5 milyon liralık bir tutum sağlandı. Silifke’deki istasyonlar çilek, muz, ejder meyvesi, değişik tropik ürünler, limon, kayısı, erik, nar, nektarin mahsüllerinin üretildiği alanları kapsıyor.

İş Bankası’nın Eylül 2019’dan bu yana Vodafone Business ile yürüttüğü Dijital Ziraat Çözümü kapsamında, Türkiye genelinde zeytin, domates, kiraz, çilek, patates şeklinde fazlaca çeşitli mahsül üreticilerine yarar sağlayacak ve oldukça geniş bir ölçekteki üretim alanına ilişkin iklimsel verilerle nebat gelişimine ilişkin verileri toplayacak 30 istasyon kuruldu.
İş Bankası Dijital Ziraat Kredisi Sunuyor.

Dijital ziraat istasyonları ortalama 5 km yarıçapındaki alana ilişkin verileri sunuyor. Dijital ziraat istasyonlarını kendi arazilerinde oluşturmak isteyen firmalar, Vodafone ve İş Bankası iş ortaklığı ile meydana gelen projede İş Bankası’nın uygun koşullardaki “Dijital Ziraat Kredisi”nden de yararlanabiliyor.

Şimşek: “Sürdürülebilir ziraat için üreticimizin yanındayız”

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek, “Türkiye’nin Bankası” olarak verimli ve sürdürülebilir ziraat için üreticilerin yanında olduklarını altını çizdi. Tarımda tahmin ve erken uyarının stratejik önemde olduğuna dikkat çeken Şimşek, şöyleki konuştu: “Dijital Ziraat Çözümü kapsamında Mersin, Bursa, İzmir, Afyon, Sakarya ve Konya illerinde devreye aldığımız 30 istasyonumuzdan ilk verileri almaya başladık. Yalnızca bu illerdeki istasyonlar değil, ülkenin geri kalanında da projemiz devam ediyor ve İş Bankası olarak bu çözümün yaygınlaşması için Dijital Ziraat Kredisi ürünümüz başta olmak suretiyle, tüm geliştirdiğimiz iş ortaklıklarında bu mevzuya hususi ehemmiyet veriyoruz.

Bursa ve Silifke örnekleri biz için fazlaca sevindirici. Doğru bölgelere kurulu istasyonlarımız ile Bursa’da zeytin üreticilerimizin, Silifke’de de çilek üreticilerimizin dijital ziraat istasyonları ile 20 milyon liraya yakın tutum elde ettiklerini gördük. Türkiye’nin dört bir yanına kurduğumuz toplam 30 istasyonla sağladığımız faydayı ülkemizin dört bir tarafındaki üreticilerimize taşıyacağız. Türkiye genelinde kurulumunu gerçekleştirdiğimiz 30 istasyonla üreticimizin senelik 40 milyon lira düzeyinde tutum edeceğini tahmin ediyoruz. İş Bankası olarak güncel dijital teknolojileri içeren uygulamaları desteklemeye, üreticilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.”

Meltem Bakiler Şahin: “Dijital dönüşümü ziraat sektöründe de sağlıyoruz”

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin, şunları söylemiş oldu: “Vodafone Business olarak, dijital ziraat sistemlerimizle dijital dönüşümü ziraat sektöründe de sağlıyor ve verimlilik çalışmalarımızla tarımsal üretimi geliştiriyoruz. Bu anlamda hayata geçirdiğimiz Dijital Ziraat Çözümü toprağın nemini ve standardını, ek olarak hava durumunu anlık takip eden ve haşere, naturel afet şeklinde mevzularda erken uyarı veren bir ürün olarak öne çıkıyor. Kurulu olduğu sera yada tarlanın hava sıcaklığı, hava nemi, yağış miktarı, rüzgar hızı ve yönü, toprak sıcaklığı, toprak nemi ve tuzluluk kıymeti, su buharlaşma oranı, solar ışınım kıymeti ve güneşlenme süresi şeklinde meteorolojik değerlerin ölçülmesini sağlıyor. Bölgeye hususi 14 günlük hava tahmin raporunun oluşturulabildiği Dijital Ziraat İstasyonu’nda, sera ve tarlaya hususi don ve fırtına koşullarında erken uyarıda bulunabiliyor. İklime ve toprak rutubet durumuna bağlı hastalık ve zararlılar için erken uyarı oluşturularak ilaçlamada %50’ye yakın tutum sağlıyor. Bölgeye hususi tahminlenen meteorolojik ve topraktan alınan datalar yardımıyla, tohum, gübre ilaçlama ve hasat zamanları 2 haftalık iş planında doğru süre yönetimiyle sunulabiliyor. Ani ısı yükselmesine bağlı olarak nebat ısı stresine karşı erken uyarıda bulunabiliyor. Dijital Ziraat İstasyonu’nu daha çok çiftçiye ulaştırabilmek için ülkemizin en köklü bankalarından Türkiye İş Bankası ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği çerçevesinde ürünümüzü, bankanın ziraat kredisiyle beraber sunarak müşterilerimize finansman desteği sağladık. İlk altı aylık raporlara baktığımızda, kurulumu tamamlanan ve devreye alınan Bursa’daki zeytin arazilerinde dijital ziraat istasyonları yardımıyla meydana getirilen erken uyarılarla toplam 15 milyon liranın üstünde, Mersin Silifke’deki istasyonlarla da çilek üretiminde 5 milyon liraya yakın tutum elde edildiğini görmek bizim açımızdan da oldukça sevindirici. Bu iş birliğiyle, tarımda dijitalleşmenin hız kazanacağına ve yaygınlaşmaya devam edeceğine inanıyoruz.”

Ziraatçi, tarlasını uzaktan takip edebiliyor

Dijital Ziraat Çözümü, hava durumunu anlık olarak takip ederken, toprağın nemini ve standardını de çözümleme ediyor. Haşere, naturel afet şeklinde mevzularda da erken uyarı sistemi mevcut. Çiftçilere tarımsal işlemlere dair sulama ve gübreleme süre önerileri sunan ürün, ek olarak toprak sıcaklığı ve nemine bağlı tohum ekim zamanı öneriyor; gübreleme, ilaçlama, budama, hasat zamanına yönelik iş planlaması yapılmasına destek oluyor. Dijital Ziraat İstasyonu ile tarımsal veriler anlık takip edilip depolanıyor, çözümleme ediliyor ve güvenilir bir halde raporlanabiliyor. Bu verilerle risklere karşı efektif önlemler alınarak, daha güvenli ziraat üretimi yapılması ve üretimin artırılması mümkün oluyor. Çiftçilere online ortamda erken uyarı gönderen sistem, doğru zamanda müdahale ile verimlilik artışı ve tutum sağlıyor.

Dijital Ziraat İstasyonu’nun sağlamış olduğu faydalar

• Sulama süre önerisi
• Gübreleme süre önerisi
• Erken zararı olan ikazları
• Erken hastalık ikazları
• Naturel afet ikazları
• Tarlanın bulunmuş olduğu lokasyonda meteorolojik veri ölçümleme

Kaynak Bağlantısı : https://www.dunya.com/sirketler/erken-uyari-ile-20-milyon-lira-ciftcinin-cebinde-kaldi-haberi-612896

YORUMLAR

  • 0 Yorum