Facebook'a 'kişisel veri' incelemesi

Önceki gün dünya genelinde yarım milyardan fazla Feysbuk kullanıcısının kişisel verileri ücretsiz bir şekilde gösterildi

Facebook'a 'kişisel veri' incelemesi
05 Nisan 2021 - 16:20

Önceki gün dünya genelinde yarım milyardan fazla Feysbuk kullanıcısının kişisel verileri ücretsiz bir şekilde gösterildi.

Sızan veriler içinde kullananların telefon numaraları, adları, doğum tarihleri, biyografileri ve e-posta adresleri içeriyor.

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, Feysbuk hakkında kullanıcı verilerinin sızdırılması sebebiyle re’sen araştırma başlattı.

Gösterilen verilerin 32 milyonu ABD’deki, 11 milyonu Birleşik Krallık’taki ve 6 milyonu Hindistan’daki kullanıcılara ilişik. Türkiye’den ise ortalama 20 milyon kullanıcının bilgilerinin sızdırıldığı söyleniyor.

Business Insider, bilgilerin bir hacker forumunda ücretsiz bir şekilde mevcut bulunduğunu ve temel veri becerilerine haiz hepimiz için geniş çapta erişilebilir bulunduğunu söylemiş oldu. Ek olarak gösterim, Feysbuk kullanıcılarının telefon numaralarını listelenen kimliklerle eşleştirerek gösterilen verilerin doğruluğunu da teyit etti.

Feysbuk’un verilerin güvenliği ile ilgili yaşamış olduğu ilk mesele değil. Daha ilkin de siyasal kampanyalar için kullananların verileri yakalanmış ve Cambridge Analytica'nın ifşasından sonrasında da teknoloji devi; internet sayfasında paylaşmış olduğu bir gönderide, verilerin kötüye kullanımı mevzusunda harekete geçeceğini, gelecekteki ihtimaller içinde sorunları önlemek için daha kuvvetli önlemler alacağını açıklamıştı.Kaynak Bağlantısı : Sözcü

YORUMLAR

  • 0 Yorum