Fazla Kabak Çekirdeği Tüketmek Neye Neden Olur?

Kabak çekirdeği; içerik olarak demir ve çinkodan meydana gelen güçlü bir besin türüdür. Sağlıklı yağlar olarak herkesçe bilinen Omega-3 yağ asitlerini de barındıran bu yiyecek, enerji verir. Kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir? Ne kadar kalorisi vardır? İşte detaylar…

Fazla Kabak Çekirdeği Tüketmek Neye Neden Olur?
22 Haziran 2021 - 21:14
Kabak çekirdeğinin insan sağlığına yararları sayısızdır. İnsan bedenine birçok yönde etkisi olan kabak çekirdeği yüksek kalorili olduğu için belirtilen seviyelerde tüketilmelidir. Rutin olarak tüketilen bir avuç kabak çekirdeğinin çok faydası var. Her gün tüketirseniz kilo almaya başlarsınız, dikkatli olmalısınız.

Günlük çinko gereksiniminin büyük bir bölümünü de karşılamasıyla bilinen kabak çekirdeği, Dünya Sağlık Örgütü aracılığı ile de öneriliyor. Bu besin; bağışıklık sistemini güçlendirirken uyku düzenini de rayına oturtuyor. Aynı zamanda cilt ve göz sağlığının korunması konusunda da büyük önem taşıyor.

1 avuç kadar kabak çekirdeği günlük çinko gereksiniminin yüzde 20’lik kısmını karşılıyor diyebiliriz. Bunun yanında 1 avuç kabak çekirdeğinde 5 gr protein yer alıyor. Bu da kilo verme esnasında yardımcı bir etken olarak karşımıza çıkıyor. İçerisinde protein barındırdığı için uzun süreli tokluk veriyor.

Ara öğünlerde de tüketebileceğiniz kabak çekirdeği, son derece sağlıklı bir besin kaynağıdır ve tüketilmesi gerekir. Ama yüksek kalorili olduğu için günde en çok 1 avuç kadar tüketmeniz kafidir. Fazla tüketim sonucunda kilo almaya başlarsınız. Kabak çekirdeğinin tansiyon dengeleme özelliği de vardır

YORUMLAR

  • 0 Yorum