Freedom House raporu yayınlandı: Türkiye en büyük gerilemenin görüldüğü ülkeler arasında Mali'den sonra ikinci sırada

ABD merkezli fikir kuruluşu Freedom House, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) pandemisinin de damga vurmuş olduğu 2020 senesinde ülkelerdeki özgürlük ve demokrasi durumuyla ilgili raporunu yayınladı

Freedom House raporu yayınlandı: Türkiye en büyük gerilemenin görüldüğü ülkeler arasında Mali'den sonra ikinci sırada
04 Mart 2021 - 00:08

ABD merkezli fikir kuruluşu Freedom House, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) pandemisinin de damga vurmuş olduğu 2020 senesinde ülkelerdeki özgürlük ve demokrasi durumuyla ilgili raporunu yayınladı. Rapordaki grafiğe nazaran, Türkiye son 10 yıl içinde en büyük gerilemenin görüldüğü ülkeler içinde Mali'den sonrasında ikinci sırada yer aldı.

Türkiye bu yıl da özgür olmayan ülkeler kategorisinde yer alırken, raporda Türkiye'nin 10 yıl içinde toplam 31 puan gerilediği açıklandı.

Amerikan'nın Sesi'nin haberine nazaran; raporun Türkiye bölümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türk siyasetinde mühim bir güç sahibi olmaya devam etmiş olduğu; sadece 2019 yılındaki mahalli seçimlerde karşıcılık partilerinin kazanılmış olduğu zaferin ve koronavirüs salgınının zorda olan iktisat üstündeki tesirinin hükümeti muhalefetin baskılanmasına ve kamuoyunda tartışmaların kısıtlanmasına teşvik etmiş olduğu açıklandı.

"Bağımsız basın baskı altında"

Türkiye'de ana akım medyanın bilhassa de tv yayıncılarının hükümetin duruşunu yansıttığı ve sık sık benzer manşetlerin atılmış olduğu kaydedildi. Bazı bağımsız gazete ve web siteleri faaliyetlerine devam etse de bunların büyük bir siyasal baskı altında oldukları ifade edildi.

Türk vatandaşlarının görüşlerini yakın çevrelerinde açık bir halde dile getirdikleri; sadece toplumsal medyadaki paylaşımları ya da kamuoyunda söylediklerine dikkat ettikleri açıklandı.

2020 senesinde yüzlerce toplumsal medya kullanıcısının koronavirüs salgınıyla ilgili ''provokatif'' olarak nitelenen paylaşımlar sebebiyle gözaltına alındıkları ve bazılarının da iktisat, terörizm ya da askeri operasyonlar şeklinde mevzularda düşüncelerini dile getirdikleri için gözaltına alındıkları ya da yargılandıkları kaydedildi.

"Otoriter devletlerin askeri güç kullanımı demokratik normlardaki çürümenin sonucu"

Freedom House, Türkiye'nin de içinde bulunmuş olduğu bölgede, otoriter yönetimlerin genişlemesinin ve internasyonal arenada mühim demokrasilerin gittikçe azalan ve tutarsız bir halde varlık göstermesinin, insan yaşamı ve güvenlik mevzusunda somut tesirleri bulunduğunu, buna siyasal anlaşmazlıkların çözümü için sık sık askeri güce başvurulmasının da dahil bulunduğunu belirtti.

Raporda Libya ve Yemen şeklinde uzun süredir devam eden çatışmaların şiddetlendiği, Etiyopya liderinin Tigray'da, Azerbaycan liderinin de Dağlık Karabağ'da cenk başlatmış olduğu, bu ülkelerin sırasıyla Eritre ve Türkiye'den destek aldıklarına da değinildi.

Raporda otoriter devletlerin askeri güç kullanımı dünya genelinde demokratik normlarda çürüme yaşandığının bir öteki sonucu olarak değerlendirildi.

Kaynak Bağlantısı : https://t24.com.tr/haber/freedom-house-raporu-yayinlandi-turkiye-en-buyuk-gerilemenin-goruldugu-ulkeler-arasinda-mali-den-sonra-ikinci-sirada,936806

YORUMLAR

  • 0 Yorum