'Gaslighting'e Uğruyor Olabilirsiniz! İkili İlişkilerde Karşı Tarafın Sizi Manipüle Ettiğini Anlamanın 8 Yolu

Benim de başıma gelmiş sanırım. Öncelikle 'gaslighting'in ne demek olduğundan bahsedelim. Gaslighting, karşınızdaki insana karşı güç ...

'Gaslighting'e Uğruyor Olabilirsiniz! İkili İlişkilerde Karşı Tarafın Sizi Manipüle Ettiğini Anlamanın 8 Yolu
17 Haziran 2021 - 07:51

Benim de başıma gelmiş sanırım.

Öncelikle 'gaslighting'in ne demek olduğundan bahsedelim.

Gaslighting, karşınızdaki insana karşı güç kazanmaya yönelik psikolojik bir manipülasyon tekniğidir. Terimin henüz Türkçe bir karşılığı yok. 

Peki ilişkilerimizde bu gaslighting'e uğradığımızı nasıl anlarız?

1. Gerçekleri sorgulamaya başlarsınız.

Gaslighting yapan insanlar, diğer insanların kafasını karıştırmayı severler. Mağdurlar ise durumun farkında bile olmadan o insanın anlattıklarına sorgulamadan inanırlar. Bunun sonucunda kendine güvenemeyen mağdur için tüm olay bulanık hale gelir. Hatta kendi akıl sağlıklarını bile sorgularlar!

Peki ne yapılmalı?

Bu durumda kritik düşünce ve analiz yeteneğinizi kullanmanız gerekir. Kendi yaptığınızdan emin olmadığınız olayları arkadaşlarınıza veya ailenize sormayı deneyin. Başka bir çözüm ise olabildiğince sakin kalarak emin olduğunuz şeyleri karşınızdaki insanın yüzüne söylemek.

2. Duygularınız küçümsenir.

Gaslighting yapan insanlar size kendi fikirleriniz önemli değilmiş gibi hissettirir. Her zaman 'anın etkisiyle' hareket ediyormuşsunuz gibi düşündürürler. Korku ve endişelerinizi küçümseyerek çok 'abarttığınızı' ve 'paranoyaklık yaptığınızı' söylerler.

Ne yapılması gerekir?

Eğer bir şeyin doğru olduğuna inanıyorsanız başkalarının fikirlerine göre hareket etmemelisiniz. Onların size söylediği her şeyi kabul etme tuzağına düşmemelisiniz.

3. Hayatınızı onlar olmadan hayal edemezsiniz.

Bu insanlar sizi, onların yanında olduğunuz sürece güvende olduğunuza inandırırlar. Hatta sık sık 'kalpsiz' hallerinden sevecen hale dönüşebilirler.

Peki ne yapılmalı?

Unutmayın ki gaslighting yapan insanlar sizi kaybetme korkusuyla tedirgin yaşarlar. Ancak bunu belli etmezler ve sevginize her zaman karşılık vermezler. Kendinizi odanıza kapatmak yerine başka insanlarla konuşmaya çalışın. Bu şekilde olayları da farklı bakış açısıyla görmeye başlayacaksınız.

4. Onlar kendilerini mağdur, sizi de istismarcı olarak gösterir.

Siz kendinizi savunmaya başladığınızda o kişi de mağdur rolünü oynayacaktır. Sizi yapmadığınız şeyler için suçlamaya başlayacaklardır. Bu, ilgiyi kendi üzerlerinden alıp size yöneltmek için yapılır.

Bu durumda ne yapılmalı?

İntikam almaya çalışmayın. En başta kendinizi iyi hissetseniz bile bu durum sizin üzülmeniz ve hayal kırıklığınızla sonuçlanacaktır. Ayrıca gaslighting yapan insanlar genellikle vazgeçmeyi bilmez, sizin yaptıklarınızı öğrendiklerinde tekrar harekete geçeceklerdir.

5. En basit kararları veremez hale gelirsiniz.

Dr. Robin Stern'e göre bu gaslighting'e uğradığınızı belli eden en önemli işaretlerden biridir. Ne zaman uyuyacağınız gibi basit kararları almakta zorlanmanız bir işarettir. Karşınızdaki insan sizi güçsüz hissettirdiği için zamanla kendi kontrolünüzü kaybedebilirsiniz.

Ne yapmalıyız?

Kişisel çözümleriniz etrafınızdaki insanları da etkileyeceğinden kendi fikirlerinize önem vermeye başlamalısınız. O kişi ile aranıza keskin çizgiler çizerek hayatınızın her alanına girmesini önleyebilirsiniz.

6. Onlara bir konuyu danışmadan önce bir kez daha düşünün.

Eğer o kişiden yardım istediyseniz bilirsiniz ki sonu genelde onların sinirlenmesiyle biter. Siz de onların sinirlerini dindirmek için elinizden geleni yaparsınız. Sonuç olarak onlar sinirlenmesin diye siz diken üstünde yürür hale gelirsiniz.

Ne yapmak gerekir?

Onlardan korkmayın. Unutmayın, sadece siz isterseniz sizi etkileyebilirler. Kendi fikirlerinizi dile getirin, kendi kurallarınızı ortaya koyun, duygularınızı içinizde biriktirmeyin.

7. Bu kişiler genelde söyledikleri şeyleri inkar ederler.

Gaslighting yapan insanlar siz emin gözükmezseniz söyledikleri şeyleri inkar ederler. Kendinizden şüphe duymanız ve onların avcuna düşmeniz için yaparlar bunu. Örneğin o kişinin sevdiğini söylediği bir yemeği aldığınızda hiç sevmediklerini öne sürebilirler.

Bu durumda ne yapılmalı?

İnsanlık hali, bazı şeyler unutulabilir. Ancak bu durum sürekli tekrar ediyorsa onların söylediklerini kayıt altına almaya başlayın. Telefonunuzdaki ses kayıt uygulamasını kullanabilir ya da söylediklerini not alabilirsiniz. En azından bu durumla karşılaştığınızda onların ne söylediğinden siz emin olursunuz.

8. Sizinle alay ediliyormuş gibi hissedersiniz.

Gaslighting yapan kişiler mağdurlarının fikir ve korkularını asla ciddiye almazlar. Sizi kendi yakınlarınızla ters düşürüp yalnız başınıza bırakırlar. Gaslighting mağduru birisi, partnerinin diğer insanları dikkatlice dinlemesine rağmen kendisini tamamen duymazlıktan geldiğini söylemiştir.

Peki ne yapmalıyız?

Böyle bir ilişkinin sizi asla mutlu etmeyeceğini hatırlayın. Kendinize saygınızı kaybetmeden bu ilişkiden uzaklaşın. Sizi geri kazanmak için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını unutmayın. Ama onların 'sevgisine' tekrar güvenmemeyi öğrenmelisiniz.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

kaynak : oneedio.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum