Gazeteci Metin Türkyılmaz Covid-19'dan yaşamını yitirdi

Ajanstan meydana getirilen açıklamada, "Metin Türkyılmaz

Gazeteci Metin Türkyılmaz Covid-19'dan yaşamını yitirdi
09 Nisan 2021 - 12:01

Ajanstan meydana getirilen açıklamada, "Metin Türkyılmaz. Devasa sıcacık yüreğinde her insanın yer bulabildiği bir dost. İyi bir gazeteci, iyi bir yaşam arkadaşı, iyi bir baba, iyi bir evlat, iyi bir ağabey, iyi bir insan... Metin'e veda etmiyoruz. Onun anısına Ajans Bizim'i yaşatacağız. Ajans Bizim 'de Metin Türkyılmaz'ı yaşatacağız" denildi.

METİN TÜRKYILMAZ KİMDİR?

Babasının öğretmenliği dolayısıyla 1966 senesinde Rize'de hayata merhaba dedi. İlkokul, ortaokul ve liseyi Ankara'da tamamlamış oldu. 1983 senesinde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Kısmı'ne girdi. 1987 senesinde okulu bitirdikten sonrasında 1990 senesinde İstanbul Hukuk Fakültesi'ni kazanmıştır.

Metin Türkyılmaz, basının muhabirlik, editörlük, yöneticilik, danışmanlık dahil derhal her alanında 30 yılı aşkın süre vazife yapmış oldu.

Türkyılmaz, gazeteciliğe 1990 senesinde Anadolu Ajansı'nda (AA) başladı. Bu kurumda İstanbul ve Ankara'da muhabirlik ve editörlük yapmış oldu. AA Iktisat Haberleri biriminde 1995-2008 döneminde müdür yardımcılığı, 2008-2012 döneminde müdürlük görevlerinde bulunmuş oldu.

Devamlı basın kartı sahibi olan Türkyılmaz, gazeteciliğin yanı sıra basın meslek örgütlerinde ve kamusal etkinliklerde çeşitli sorumluluklar aldı. 1996 sonrasında, Iktisat Muhabirleri Derneği'nin Genel Sekreterliği'ne seçildi ve meslek örgütünün organizasyonlarını üstlendi. 2012 senesinde AA'dan ayrıldıktan sonrasında Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nde vazife icra eden Türkyılmaz, basın danışmanı kimliğiyle ajans haberciliğinin abone ayağındaki süreçleri yönetti.

Türkyılmaz, Dünya Gazetesi'nde özgür gazeteci olarak ''mevzuat muhabirliği'' yapıyordu.

Ajans Bizim'in kurucu ortağı olan Metin Türkyılmaz, İstanbul Hukuk Fakültesi'nde de öğrenciliğini sürdürüyordu.Kaynak Bağlantısı : Cumhuriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum