Lam, rakipleri hariç tutarak Hong Kong’daki seçim değişikliklerini destekliyor

Lam, rakipleri hariç tutarak Hong Kong’daki seçim değişikliklerini destekliyor

Hong Kong İcra Kurulu Başkanı Carrie Lam, Salı günü karşıcılık seslerini daha da dışlayacak ve Pekin'in
Ana Sayfa Türkiye 20 Şubat 2021 0 Görüntüleme

Gönül ilişkisi yaşamış olduğu mesai arkadaşını iş yerinde öpmeye kalkan işçi, tazminat ödenmeden kovuldu

Gönül ilişkisi yaşamış olduğu mesai arkadaşını iş yerinde öpmeye kalkan işçi, tazminat ödenmeden kovuldu

Bir mağazada satış temsilcisi olarak çalışan genç, duygusal ilişki yaşamış olduğu mesai arkadaşını iş yerindeyken öpmeye kalkışması güvenlik kameralarına takıldı. Mağaza müdürünün raporu doğrultusunda genç, işveren tarafınca ahlaka mugayir davranışları gerekçe gösterilerek tazminat ödenmeden kovuldu.

İş Mahkemesi‘nin yolunu tutan genç, 12 yıl çalmış olduğu işinden hiçbir haklı niçin ve gerekçe göstermeksizin kovulduğunu belirterek, kıdem ve suç duyurusu tazminatı alacaklarının fesih tarihinden itibaren işleyecek en yüksek banka mevduat faizi ile davalıdan tahsiline karar verilmesini talep etti.

Kamera kayıtlarına yansıdı

Mahkemede müdafa meydana getiren işveren ise davacının çalmış olduğu mağazada beraber çalmış olduğu hanım ile aralarında gönül ilişkisi ve ahlaka mugayir davranışları bulunduğunu öne sürdü. Olayın işyerinde dedikodulara sebebiyet verdiğini özetleyen davalı, meydana getirilen araştırma ve kamera incelemelerinde davacı ile hanım arkadaşının negatif davranışlarının saptandığını, bunun üstüne çalışanlardan müdafa istendiğini dile getirdi.

Davacının, sevilmiş olduğu bayanı öpmeye kalkışmasının kamera görüntülerine de yansıdığına dikkat çeken davalı patron, davacının iş akdinin terbiye ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı sebebiyle feshedildiğini savunarak davanın reddini talep etti. İş Mahkemesi, davanın kısmen kabulüne hükmetti. Sonucu davalı işveren temyiz erince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi.

‘Mağaza içi, hususi yaşamı kapsamaz’

Davacının işyerindeki bir hanımla gönül ilişkisi yaşadığına dikkat çekilen Yargıtay sonucunda, davacı satış temsilcisinin hanım çalışanı iş yerinde öpmeye çalmış olduğu hatırlatıldı. Geçtiğimiz günlerde açıklanan kararda şöyleki denildi:

  • “Davacının, mesai arkadaşını öpmeye çalıştığına dair girişimi güvenlik kameraları tarafınca kaydedilmiştir. Vakaya güvenlik kameralarının kaydı sebebi ile vakıf olan davalı işverenin davacı işçiyi bu fiili sebebiyle işten çıkarttığı anlaşılmaktadır.
  • Hususi yaşam ve hususi yaşamın gizliliği kuralı iş yerinde ve başka bir çalışana karşı açıkca meydana getirilen fiili kapsamaz. Feshe mevzu edilen davranış hanım işçi tarafınca da müdafa tutanağında kabul edilmişken, davacı işçinin iş yeri ortamında başka bir çalışan ile yukarıda açıklanan şekilde bir vaka yaşaması iş yeri kurallarına ve genel terbiye kurallara aykırı olduğundan davalı işveren feshi haklıdır.
  • Açıklanan nedenle Mahkemece kıdem ve suç duyurusu tazminatı taleplerinin reddi gerekirken kabulü hatalı olup kararın bozulmasını gerektirmiştir.”

Öte taraftan emsal nitelikteki kararla beraber, işyerinde benzer davranış sergileyenlerin tazminatsız şekilde kovulmasının önü açılmış oldu. 

https://tr.sputniknews.com/turkiye/202102181043838431-mesai-arkadasini-is-yerinde-opmeye-kalkisan-isci-tazminat-odenmeden-kovuldu/

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.