Gözaltındaki emekli amirallere 'AYM yolu' gösterildi

Eski Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Montrö tartışmaları ve “cüppeli amiral” hakkında açıklama yapan emekli amirallere ilişkin Ankara Barosu’na başvurdu

Gözaltındaki emekli amirallere 'AYM yolu' gösterildi
12 Nisan 2021 - 02:25

Eski Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Montrö tartışmaları ve “cüppeli amiral” hakkında açıklama yapan emekli amirallere ilişkin Ankara Barosu’na başvurdu. “Soruşturmada birçok hukuka aykırılık yaşandığını” vurgulayan Eminağaoğlu, soruşturma koşulları oluşmamasına karşın toplu düşünce açıklamasının bir soruşturmaya konu edildiğini; gözaltı koşulları oluşmamasına karşın 10 emekli amiral hakkında gözaltı işlemi yapıldığını kaydetti. “Gözaltına alınan amiraller, FETÖ suçlaması ile gözaltına alınanlarla birlikte iki kişilik odalara konulmuş, bu durum psikolojik yıpratma boyutuna varmıştır” diyen Eminağaoğlu, “Gözaltında görüşme koşulları genel olarak sağlıksız, bekletilerek ve müdahaleci, sınırlı, hatta yer yer engellenerek gerçekleştirilmekte. Sağlıklı hukuksal yardım sağlanamamaktadır” ifadelerini kullandı.

‘SORUŞTURMAYA MÜDAHALE’

Yargıtay ve Danıştay başkanlıkları ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, “soruşturmaya müdahale niteliğinde açıklamalar yaptığını” vurgulayan Eminağaoğlu, “Bu durum soruşturmaya müdahale niteliğine dönüşmüş, soruşturma adli mercilerin elinden çıkmıştır” dedi. Eminağaoğlu, el koyulan dijital materyallerin imajının alınmadığına da işaret ederken, gözaltı süresinin uzatılmasına ilişkin yapılan dinleme oturumuna dikkat çekti. Eminağaoğlu, “Müdafilerin hiçbir beyanı karara bağlanmamış, ‘Bu konuda dileyen şüpheli veya müdafi AYM’ye başvurabilir’ şeklinde incelemeyi yapan hâkimlik tarafından sözlü beyanda bulunularak, gözaltı süresinin uzatılması, hâkim incelemesi, bir şeklin ifasının ötesine geçmemiştir” ifadelerini kullandı. Yaşanan aykırılıkların giderek arttığını vurgulayan Eminağaoğlu, “soruşturmanın önem ve değeri, yaratılan hukuka aykırılıklarla hukuk devleti yönünden büyük sorunların ortaya çıkmaması, hukuksal sorunların izlenmesi, etkili hukuksal yardım, hukukun üstünlüğüne gölge düşmeyecek çerçevede işlemlerin sürdürülmesi, kamuoyunun doğru ve zamanında bilgilendirilmesi” amacıyla baro bünyesinde bir birim oluşturulması talebinde bulundu.

EMEKLİ AMİRALLERİN SAVCILIĞA SEVKİ BEKLENİYOR

Ayrıca, ifadelerin bugün tamamlanması ile birlikte savcılığa sevk edilecek amirallerin, buradaki ifadelerinin ardından adli kontrol talebiyle serbest bırakılması için mahkemeye sevk edilebileceği, “tutuklama talep edilmesinin ise düşük ihtimal olduğu” vurgulanıyor. Savcılığın, mahkemeye sevk etmeden de serbest bırakma yetkisinin olduğu ancak “gözaltı sürecinin yaşanması nedeniyle bu ihtimalin de düşük olduğuna” dikkat çekiliyor.

‘İNSANLIĞA SIĞAR MI?’

Öte yandan, Cem Gürdeniz’in eşi Rengin Gürdeniz, gönderilen kitapların gözaltındaki emekli amirallere verilmediğini belirtti. Gürdeniz, sosyal...Kaynak Bağlantısı : Cumhuriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum