Gübre vurgunu! Tek bir firma zengin edildi

CHP Adana Milletvekili, TBMM Ziraat, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Gübre Takip Sistemi'nde (GTS) tek bir firmaya yüz milyonlarca lira kıyak çekildiğini söyleyerek, Meclis Başkanlığı’

Gübre vurgunu! Tek bir firma zengin edildi
06 Nisan 2021 - 15:44

CHP Adana Milletvekili, TBMM Ziraat, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Gübre Takip Sistemi'nde (GTS) tek bir firmaya yüz milyonlarca lira kıyak çekildiğini söyleyerek, Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi. CHP’li Barut, "GTS işinde tek bir şirket varlıklı edildi" ifadelerini kullandı..

"KAOSA SÜRÜKLÜYOR"

GTS'nin el yapımı patlayıcı yapımında kullanılan ürünlerin takip edeni için güvenlik birimlerinin isteği üstüne kurulduğunu hatırlatan Ayhan Barut, yönetmeliğin tüm gübreleri kapsayacak şekilde çıkmasının mühim sorunlara yol açtığına dikkat çekerek şunları söylemiş oldu:

"Bakanlık, güvenlik birimleri, sektör temsilcileri ve mevzuyla ilgili sivil cemiyet kuruluşu yetkililerinin de katılımıyla meydana getirilen toplantılarda GTS'de temel amacın el yapımı patlayıcıların takip edeni olduğu belirtilmiştir. Fakat gübrelerin takip edeni ile ilgili bildiri el yapımı patlayıcı yapımında kullanılmayan, kısaca tüm ürünleri kapsayacak şekilde çıkmıştır. 6 Nisan 2017 tarihinde Resmi Gazete'de gösterilen bildiri, tarımın en mühim paydaşlarından olan gübre sektörünü kaosa sürüklemekte, çözümü uzun süre alacak problemler oluşturmaktadır. Tebliğin çıkış noktası el yapımı patlayıcı yapımında kullanılan nitrat bazlı gübrelerin takip edilmesi olmasına karşın yönetmelik tüm gübreleri kapsayacak çıkmış olduğu için büyük bir kriz yaşanıyor."

"GTS İŞİNDE TEK BİR FİRMA ZENGİN EDİLDİ"

Türkiye'de senelik averaj 5.5 milyon ton tarımsal gübre tüketimi bulunduğunu belirten Barut, GTS ile ilgili tek yetkili olan hususi firmanın ton başına belirlediği fiyatlar sebebiyle GTS’nin maliyetinin oldukça yüksek olduğuna dikkat çekti. Hükümetin üreticiye destekte yetersiz kalırken, GTS için tek firmaya imtiyaz sağladığını iddia eden Ayhan Barut, “Üstelik bu tek firmanın teknik servis yetersizliği ve sistemin devamlı bozulması sebebiyle gübre üretim kapasiteleri yüzde 25 oranında düşüyor ve gübre üreticileri için extra maliyetler oluşuyor. Bu maliyet artışı da ister istemez...Kaynak Bağlantısı : Patronların Dünyası

YORUMLAR

  • 0 Yorum