Henüz açıklanmadı ama dünyayı şaşırtacak! Uzayla alakalı özel bulguların olduğu sır yapı: Zerzevan Kalesi

Bugünlerde Rothschild ve Rockefeller gibi ailelerin son kuşak temsilcilerinin ziyaret ettiği iddialarıyla gündeme gelen sırlarla dolu ...

Henüz açıklanmadı ama dünyayı şaşırtacak! Uzayla alakalı özel bulguların olduğu sır yapı: Zerzevan Kalesi
17 Eylül 2021 - 13:06

Bugünlerde Rothschild ve Rockefeller gibi ailelerin son kuşak temsilcilerinin ziyaret ettiği iddialarıyla gündeme gelen sırlarla dolu kale, Mithras Tapınağı'na ev sahipliği yapıyor.

Antik kaynaklarda bile hakkında bilgi olmayan Zerzevan Kalesini ve burada bulunan dünyanın en iyi korunmuş Mithras Tapınağı'nı ziyaret eden Kazı Başkanı Doç. Dr. Aytaç Coşkun, sahada güneş sistemini anlatan şekiller ve gezegen simgelerinin yanında çoğu anlaşılamayan semboller bulduklarını ifade ederek "Kaledeki askerlerin bu kadar gökyüzü merakı olamaz. Bütün bunlar muhtemelen Mithras kültü ile alakalı" diyerek sırlı yapıya vurgu yapıyor.

Günümüzdeki kült yapılara da ilham veren Mithra inancında, gök cisimlerine ayrı bir önem veriliyor. Dinin yedi olgunlaşma ritüelinin ismi, ayrı bir gezegen adıyla ifade ediliyor. Zerzevan da, bu sebeple tarih boyunca astronomik gözlemlerin merkezi oluyor.

'UZAYLA ALAKALI ÖZEL BULUNTULAR VAR'

Coşkun "Mithra kültürünün burada olması tesadüf değil. Zerzevan'da gözlemler de yapılmış" diyor. Ancak buna dair bir gözlem aleti bulamadıklarını söylüyor. Yine de "Uzayla alakalı özel buluntular var" ifadesini kullanıyor. Ama detayları açıklamıyor.

Mithra dininin Roma İmparatorluğundan çok evvel var olduğunu fakat o dönemde yasaklanınca ezoterik bir hâle dönüştüğünü ve Hristiyanlığı da etkilediğini kaydeden Coşkun, "Dünyada bilinen 22 tane Mithras tapınağı var. En doğudaki burası, en batıdaki ise Londra'da... Genelde aristokratlar, zengin tüccarlar, generaller ve bazı Roma imparatorlukları buna bağlı. Bütün ayinleri gizli. Dünya üzerinde bir Mithrasçı yok ki içeride ne yapıldığını açıklasın" diyor ama sırlı dinin bugünün kült yapılarına ilham verdiğini söylüyor.

ÇÖZÜLEMEYEN SEMBOLLER ÇIKIYOR

Zerzevan'da bulunan eserler arasında hayat ağaçlı Asur mühründen ok uçlarına, kolyelerden ameliyat aletlerine kadar yüzlerce nesnenin yanında çok sayıda sembol görülüyor.

Fakat enteresan bir şekilde kalede yazılı tek bir eser çıkmıyor. Doç. Dr. Aytaç Coşkun "Zerzevan'ı yedi yıldır kazıyoruz. Her yerden semboller çıkıyor ama yazıt yok" dedikten sonra, kalede bulunan yer altı şehrini şu sözlerle anlatıyor: Yer üstü şehri görünüyor ama bir de devasa yer altı galerileri mevcut. Varlığını biliyoruz ama henüz ulaşamadık. Belki...Kaynak Bağlantısı : Haberler.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum