HER DERDE ŞİFA! KANTARON YAĞI!

Özellikle son zamanlarda kantaron otu ve yağının kullanımı artmıştır.

HER DERDE ŞİFA! KANTARON YAĞI!
06 Temmuz 2021 - 16:00
Genel olarak yol kenarlarında ve yaylarda yetişen kantaron yağının yaklaşık 70 türü bulunan otsu bir bitkinin türüdür. Kantaron haziran ayının sonlarına doğru çiçeklenmeye başlar ve kantaron bitkisinin kurutulmuş hali ile de kullanmak mümkündür. Kantaron yağının içilmesi ve sürülmesi durumunda pek çok yararı bulunmaktadır. Kantaron yağı özellikle yara ve yanık izlerinde kullanılmaktadır. Kantaron yağının sayısız pek çok faydası bulunmaktadır. Bu yazımızda kantaron yağı ve bitmek bilmeyen faydalar zincirine yer verdik… İşte kantaron yağı ile ilgili detaylar… 

KANTARON YAĞININ CİLTTE YARATTIĞI MUCİZELER!

Kantaron yağı ciltte sürekli olarak kullanılan ve hücre yenileyici özelliği bulunan bir üründür. Kantaron yağı bilhassa kuru ciltler için en iyi nemlendirici kaynaklarından biri olma özelliği taşımaktadır. Kantaron yağının cilde olan faydalarını sıralayacak olursak; cildi ölü hücrelerden arındırarak cilde canlılık kazandırır. Kuru ciltler için mükemmel bir nemlendirici olma özelliği taşır. Yaşlanma belirtilerini azaltan kantaron yağı kırışıklıkları yok eder. Sivilce oluşumunu engeller ve ciltteki izleri yok eder. Cilt tonunu dengeleyerek eşitler. Kantaron yağı aynı zamanda doğal bir güneş koruyucusu olmak ile beraber güneş lekelerini de yok eder. Böcek ısırıklarına iyi gelir. Saç dökülmesine de oldukça iyi gelen kantaron yağını duştan yarım saat önce sürüp yıkamak yeterli olacaktır. 

Kantaron yağının ve otunun içilmesi halinde de pek çok faydası bulunmaktadır. Kantaron yağı; sabah aç karna içildiği takdirde mide koruyucu görevi üstlenir. Kantaron yağı düzenli bir şekilde içildiğinde ise mide ülseri ve yarayı tedavi etmeyi sağlar. Saç bakımında da oldukça önemli bir ürün olan kantaron yağının aynı zamanda ağrı kesici bir özelliği de bulunmaktadır. Kantaron otunun düzenli bir şekilde içilerek tüketilmesi halinde ise antidepresan özelliğini göstermektedir. Kantaron otu uykuya geçişi kolay bir hale getirerek uykuyu düzene sokmaktadır. Ayrıca regl sancılarını hafifleterek kas gevşetici özelliği de bulunmaktadır. Hemoroide iyi geldiği bilinmektedir. 

PEKİ KANTARON YAĞI NASIL YAPILIR? 

Kantaron otu haziran ayında çiçek açmaya başlar ve bu ayda toplanır. Toplanan kantaron otu güzel bir şekilde yıkanır ve suyu iyice süzülür. Ardından kurutulur. Kuruyan kantaron çiçekleri güzel bir şekilde koparılarak kavanoza koyulur. Kesici bir alet kullanılmaması tavsiye edilir. Kantaron çiçekleri kavanozlara yerleştirilirken sıkış sıkış olmamasına dikkat edilir. Özellikle cam kavanozun tercih edilmesi önerilir. Bunun nedeni ise plastik kabın zararlı maddelerinin kantaron yağıyla karışmaması içindir. Kantaron bitkisi konulan cam kavanoza bitkinin üzerini geçecek kadar saf zeytin yağı doldurulur ve ağzı temiz bir tülbentle örtülerek kapatılır.

Kantaron çiçeğinin özünün yağa iyi bir şekilde karışması için 5 gün adar güneşte bekletilmesi tavsiye edilir. Beş gününün sonunda kavanozun kapağı kapatılarak hava ile teması kesilir. Ve ortalama 40-45 gün kadar daha güneşte bekletilir. Bu süre zarfında ise çiçek kendini güneşte iyi bir şekilde salarak yağın içinde kırmızı bir renk oluşturur. Ve yararlı maddeler iyice yağa bırakılır ve kantaron yağının oluşumu da tamamlanmış bulunur. Bin bir derde deva olan kantaron yağı güzel bir şekilde süzülerek koyu renkli bir şişeye konur ve serin ve rutubetsiz bir alanda saklanarak kullanılmaya başlanır. Doğal yollarla ve doğru bir şekilde hazırlanan kantaron yağının kullanım süresi de uzundur. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum