Herkesin Bilmesi Gereken Pratik Bilgiler

Gündelik hayatınızda sizi rahatsız eden durumlar için bu bilgileri öğrenmeniz şart! İşte herkesin bilmesi gereken pratik bilgiler…

Herkesin Bilmesi Gereken Pratik Bilgiler
17 Mayıs 2021 - 15:24

Çiçeklerinizi böceklerden korumak için…
Bitkilerin en büyük düşmanları saksıların içinde kendiliğinden oluşan kurtlardır. Çiçeğinizin sulama suyuna bir tatlı kaşığı hardal karıştırın. Böylece çiçeklerinizi zararlılardan korumuş olursunuz.

Böcek ısırığına patates!
Tatilde veya evde fark etmez; bu yöntemi kullananlar işe yaradığını iddia ediyor. Eğer vücudunuzun herhangi bir bölgesini böcek ısırırsa, böceğin ısırdığı o bölgeye patates koyun. Böylece iltihaplanmayı önlersiniz.

Gülleriniz solmasın!
Taze güllerinizi vazoya yerleştirirken, suyuna 1 tane aspirin atarsanız, gül daha uzun süre solmadan yaşar.
Yumurtalarınızın kolay soyulması için…
Yumurta haşlanırken suyun içine tuz atarsanız kabuklar çatlamaz, sonrasında daha kolay soyulabilen yumurtalar elde edersiniz.

Kuruyan ojeye aseton damlatın!
Ojenizin bozulmaya başladığınız görüyorsanız, ojenin içine biraz aseton damlatırsanız daha uygun kıvam elde edebilirsiniz. Böylece ojenin ömrünü uzatmış olursunuz.
 

Pancarın elinizde bıraktığı kırmızı renkten kurtulun…
Çoğu salatanın olmazsa olmazlarından pancarı kestikten sonra elinzide kalan lekeler sizi rahatsız ediyorsa bir de bu yöntemi deneyin: Pancar lekelerini limon ile temizleyebilirsiniz
 

Ekmeğin bıçakla keserken dağılmaması için…
Ekmeğinizin dilimlerken parçalanmasını ve kırık oluşmasını engellemek istiyorsanız, bıçağı kaynar suyun içerisinde biraz bekletin.

Spor ayakkabınızdaki lekelerden diş macunuyla kurtulun...
Spor ayakkabınızdaki lekelerden diş macunuyla kurtulabilirsiniz. Spor ayakkabınızın beyaz noktalarını kullanılmayan bir diş fırçasına diş macunu sürerek fırçalayın.
 

Duvarınızdaki lekeyi diş macunuyla temizleyin!
Duvarlarınızdaki herhangi bir lekeyi özellikle kalem ve boya lekesini diş macunuyla temizleyebilirsiniz.
 

Soğan ve sarımsak kokusu sinen ellerinizi diş macunuyla ovun…
Diş macununun bir başka kullanım yeri de soğan ve sarımsak doğrayan kişilerin elleri. Kokusu zor çıkan soğan ve sarımsaktan kurtulmak için ellerinizi diş macunuyla yıkayın.
 

Sarkmış/sarkma ihtimali olan kazağınızı bir poşete koyun ve dondurucuya atın. Bir gece beklettikten sonra, dolaptan çıkarın. Oda sıcaklığında bekletin ve çözündüğü zaman yeniden kullanabilirsiniz.
 

Yüzüğünüzün parmağınızdan kaymaması için…
Yüzüğün parmaktan kaymasını engellemek için oje sürebilirsiniz.
 

Limon denince aklınıza sadece limon suyu ve vitamin C gelir. Oysa bilinen değerlerin dışında, özellikle dondurularak rendelenmiş limonunuz, limonun sadece suyunda bulunandan 5 veya 10 kat daha fazla vitamin içerir.

 

Limonunuzu buzluğa koyun, donsun ve her gün yemeklerinizin üzerine rendeleyin. Böylece, yiyecek ve içeceklerinizi daha leziz hale getirip daha sağlıklı ve uzun yaşamın anahtarını kullanıyor olun! İşte limonun gizemi budur! Geç bile olsa başlayın, hiç olmamasından iyidir! Limonun sürpriz yararlarından faydalanın!
 

Pantolonunuzun fermuarı o an değiştiremeyeceğiniz bir yerde bozulabilir. İşte böyle bir durumda yardımınıza küçük bir ataç koşuyor. Pantolonunuzun fermuarını ataç yardımıyla yukarı çekin. Daha sonra atacı pantolonun düğmesine sabitleyin. Ufak bir düzenleme yapıp atacı saklayın. İşte bu kadar basit.
 

Çorabı giymeden önce saç spreyi sıkın. Böylece çorabınızın kaçmasını önlemiş olursunuz.
Çorabınızın ömrünü uzatmak için ise…
Çorabınızı suyun altında birazcık bekletin. Sonra hafifçe sıkın.

Plastik bir poşet içerisine koyup buzluğa atın. 1 gece boyunca buzlukta beklettiğiniz çorabı çıkarın ve çözünmesini bekleyin.
Böylelikle çorabınızın ömrünü uzatmış olursunuz.
Sakız nereye yapışırsa yapışsın, üzerinde biraz buz gezdirin hemen çıkar.
 

Çantanızda saatlerce anahtar arıyorsanız…
O kadar anahtar arasında hangisinin kapıyı açacağını kestiremiyorsanız bu fikir hayatınızı kolaylaştıracaktır. Her bir anahtara ayrı renklerde oje sürün. Böyle neyin ne için olduğunu da her zaman hatırlayacaksınız.
 

Evdeki saksınıza bir kez daha bakın. Saksınıza vurarak belirgin sesler çıkıp çıkmadığını kontrol edin.

Eğer belirgin sesler çıkıyorsa temizlik vakti gelmiş demektir. Saksınızı içine tamamen gireceği büyük ve çukur bir kaba koyun.
 

Büyük kabın içine, saksının üzerini 2 parmak geçecek biçimde suyla doldurun. Saksınızı kabın içinde hava kabarcığı çıkmayana kadar bekletin. Bitkilerinizin tozlanan yapraklarını nemli bir süngerle silin.


YORUMLAR

  • 0 Yorum