Hibe adı altında DMO'ya verilen maskeler de ölümcül şüphe

Hükümetin kamu hastanelerinde kullanılan maskeleri bedavaya getirmek için ihracatçılara bağışlama zorunluluğu getirmesinin faturasının tabip ve hastalara çıkabileceği ileri sürüldü

Hibe adı altında DMO'ya verilen maskeler de ölümcül şüphe
09 Nisan 2021 - 08:13

Hükümetin kamu hastanelerinde kullanılan maskeleri bedavaya getirmek için ihracatçılara bağışlama zorunluluğu getirmesinin faturasının tabip ve hastalara çıkabileceği ileri sürüldü.

Her 5 maske ihracatına karşılık Devlet Araç-gereç Ofisi'ne (DMO) minimum 1 maske bağışlama etme zorunluluğu uygulanan ihracatçıların yurtdışına düzgüsel kaliteli maskeleri ihraç edip, DMO'ya ise standartları düşük, kalitesiz ve salgın riskini artırabilecek özellikte maskeleri bağışlama ettikleri iddia edildi.

SÖZCÜ'ye sorunları özetleyen hekimler, parasız gelen N95 maskelerin ağız ve burnu tam olarak kapatamadığını, lastiklerinin oldukça gevşek, araç-gereç kalitesinin de düşük bulunduğunu söylemiş oldu.

Hekimler, uygun şartları taşımayan maskeler sebebiyle virüsün hastadan hekimlere geçebileceğini belirtirlerken, bilhassa acil servis, yoğun bakım ve filyasyon servislerindeki tabip, hemşire ve öteki sıhhat görevlilerinin ciddi tehdit altında çalışmış oldukları uyarısında bulunmuş oldu.

OLAMAZ DİYEMİYORUZ

Türkiye Sıhhat Endüstrisi İşverenleri Sendikası (SEİS) Başkanı Metin Demir, DMO'nun teknik şartnameye uygun olmayan maskeleri bağışlama olarak kabul etmediğini, şartnamesinde açık bir halde bağışlama edilecek maskelerin teknik şartlarının yazıldığını söylemiş oldu. Demir, “Sadece buna karşın çeşitli illerde fena niyetli işler olmuş mudur? Kesinlikle olması imkansız diyemiyoruz. Hekimler şikayetlerini dile getirdiklerine bakılırsa demek ki fena örnekler yaşanmış olabilir” dedi.

CEZAEVİNDE ÜRETİLDİĞİ SÖYLENİYOR

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, hekimlerden maskelerin yüze uyumsuz, lastiklerinin gevşek ve ince olduğu yönünde şikayetler aldıklarını söylemiş oldu. Fincancı, “Geçen yıl son baharda görevi devraldıktan sonrasında bilhassa cezaevlerindeki mahkumlardan yakınma mektupları aldık. Bursa Cezaevi'nde mahkumlara ürettirilen ve kamu hastanelerine gönderilen maskelerin koruyucu katmanının olmadığı iddialarını içeren mektuplar geldi” dedi.

Erdoğan Süzer/SözcüKaynak Bağlantısı : Patronların Dünyası

YORUMLAR

  • 0 Yorum