Hızlı yemek yemenin zararları nelerdir?

Süratli yiyecek yeme alışkanlığı, başta mide ve bağırsak hastalıkları olmak suretiyle, yaşam standardını mühim oranda etkileyen sıhhat problemlerine yol açabiliyor

Hızlı yemek yemenin zararları nelerdir?
11 Nisan 2021 - 16:01

Süratli yiyecek yeme alışkanlığı, başta mide ve bağırsak hastalıkları olmak suretiyle, yaşam standardını mühim oranda etkileyen sıhhat problemlerine yol açabiliyor. Süratli yiyecek yeme sonucunda gıda maddeleri mideye tam sindirilmemiş bir halde ve daha büyük lokmalar olarak ulaşır. Besinler sindirim için hazır olmadığından da mide daha çok efor harcar, yorulur ve bununla beraber de hazımsızlık, dolgunluk hissi, yanma, şişkinlik ve ağrı benzer biçimde şikayetler ortaya çıkar.

İşte süratli yemenın 4 mühim ziyanı…

Süratli yiyecek yeme daha çok yemenize niçin oluyor.

Yemekten sonrasında açlık hormonu olan ghrelin hormonu baskılanır, leptin benzer biçimde tokluk hormonları salgılanır. Bu hormonlar beyninize doygunluk sinyali gönderir, tok hissettirir ve yemeği bırakmanızı sağlar. Bu işlem ortalama 20 dakika sürer, süratli yiyecek beyninize bu sinyallerin yetişmesi için ihtiyaç duyulan zamanı tanımaz ve aşırı yemenize niçin olur. 7-9 yaş arası 261 çocuk içinde meydana getirilen bir çalışmada, süratli yiyecek yiyenlerin yüzde 60’ının daha çok yediği bulunmuştur. Hem de süratli yiyecek yeme gıdaları iyice çiğnemeden yutmanıza niçin olur, meydana getirilen emekler ise iyice çiğnemenin tokluğu artırdığını ve kalori alımını azalttığını göstermektedir. 18-45 yaş arası 45 şahıs üstünde meydana getirilen bir çalışmada, katılımcılardan 3 değişik zamanda düzgüsel, normalden 1,5 kat daha çok ve normalden 2 kat daha çok çiğnemeleri ve doyana kadar pizza yemeleri istenmiştir ve iştirakçilerin averaj kalori alımı normalden 1,5 kat daha çok çiğnediklerinde yüzde 9,5; normalden 2 kat fazla çiğnediklerinde yüzde 14,8 azalmıştır.

Aşırı kiloluluk riskini artırıyor.

Süratli yiyecek yeme aşırı şişman ve obez olmak için potansiyel bir risk faktörüdür. Yeme hızı ile aşırı kiloluluk arasındaki ilişkiyi inceleyen 23 çalışmanın dahil edilmiş olduğu bir dizgesel derlemede, süratli yiyenlerin yavaş yiyenlere kıyasla obez olma olasılığının ortalama 2 kat daha çok olduğu bulunmuştur. 529 adam katılımcının 8 yıl içindeki kilo değişikliğinin incelenmiş olduğu başka bir çalışmada, süratli yiyenlerin yavaş ve orta ritmde yiyenlere nazaran 2 kat daha çok kilo aldıkları bulunmuştur.

Tip 2 diyabet riskini artırıyor.

Süratli yiyecek yeme, daha yüksek tip...Kaynak Bağlantısı : Cumhuriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum