Hollanda ve Portekiz'dan AstraZeneca kararı

AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi tarafınca corona virüsüne karşı geliştirilen aşının gençlerde kullanımının “ender kan pıhtılaşmasına” niçin olduğu endişeleri sürerken, Hollanda ve Portekiz'den aşı

Hollanda ve Portekiz'dan AstraZeneca kararı
09 Nisan 2021 - 06:40

AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi tarafınca corona virüsüne karşı geliştirilen aşının gençlerde kullanımının “ender kan pıhtılaşmasına” niçin olduğu endişeleri sürerken, Hollanda ve Portekiz'den aşı hakkında yeni karar geldi.

Hollanda Sıhhat Bakanı Hugo de Jonge yapmış olduğu açıklamada, Hollanda hükümetinin AstraZeneca aşısının kullanımını, ender görülen kan pıhtılaşması vakalarının peşinden 60 yaşın üstündeki kişilerle sınırlayacağını belirtti.

Bakan Jonge, 1960 yada daha ilkin doğan 60 yaşın üstündeki kişiler güvenli bir halde AstraZeneca aşısını almaya devam edebileceklerini ifade ederek, hükümetin 60 yaşın altındaki kişilere ise değişik bir aşı sunacağını deklare etti.

AstraZeneca aşısından 12 milyon dozu sipariş veren Hollanda, yan etkilerle ilgili endişelerin peşinden son günlerde aşının kullanımını kısıtlayan birkaç ülke içinde yer ediniyor.

PORTEKİZ DE KISITLADI

Portekiz Sıhhat Genel Müdürlüğü (DGS) tarafınca meydana getirilen açıklamada, AstraZeneca aşısının yalnız 60 yaşın üstündeki kişilere sunulacağını duyurdu. Aşılama vazife gücünün Koordinatörü Henrique Melo, kararın aşılamanın yaygınlaştırılması üstünde yalnızca “ufak” bir tesiri olacağını belirterek, Portekiz’de 400 bin doz AstraZeneca aşısı uyguladığını aktardı.

DGS Müdürü Graca Freitas düzenlemiş olduğu basın toplantısında, “Portekiz’deki aşı kampanyasının amacının yaşam kurtarmak ve ciddi hastalıkları önlemek bulunduğunu vurgulamak isterim. Bu, Portekiz’de onaylanmış herhangi bir aşı ile sağlanabilir” dedi.

GEÇİCİ BİR DURUM

Freitas, yan etkisinde bırakır “son aşama ender” olduğundan aşının ilk dozunu almış kişilere sakin kalmaları icap ettiğini ifade ederek, aşının 60 yaş altı kişiler için askıya alınmasının geçici bir durum bulunduğunu ve aşı hakkında daha çok veri olduğunda durumun tekrardan değerlendirileceğini deklare etti.

Portekiz, Haziran ayına kadar AstraZeneca'dan 1,4 milyon aşı dozu daha almayı beklerken, ülkede ek olarak, Pfizer/BioNTech ve Moderna aşıları uygulanıyor.

İTALYA 60 YAŞ ÜSTÜ İÇİN KULLANACAK

İtalya Sıhhat Bakanı Roberto Speranza, ülkenin Sıhhat Yüksek Kurulu'nun (ISS) görüşü doğrultusunda, tartışmalı AstraZeneca aşısının öteki Avrupa ülkeleri ile paralel olarak yalnızca 60 yaş üstü kişilere uygulanmasını tavsiye ettiklerini açıklamıştı.

İNGİLTERE’DE ’30 YAŞ ALTINA YAPILMASIN’ ÖNERİSİ

İngiltere’de İlaç ve Sıhhat Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA), AstraZeneca aşısının 30 yaşın altındaki kişilere uygulanmasıyla...Kaynak Bağlantısı : Sözcü

YORUMLAR

  • 0 Yorum