İBB Bilim Kurulu: 4 haftalık tam kapanma şart

İzmir Büyükşehir Belediyesi Bilim Kurulu'ndan meydana getirilen açıklamada, "“COVID-19 küresel salgınında 1

İBB Bilim Kurulu: 4 haftalık tam kapanma şart
06 Nisan 2021 - 13:06

İzmir Büyükşehir Belediyesi Bilim Kurulu'ndan meydana getirilen açıklamada, "“COVID-19 küresel salgınında 1. dalganın 3. pikinin tepe noktasına bile varılamadan açıklanan en yüksek olgu ve ölüm sayıları sebebiyle ülkemiz Avrupa’da en oldukça olgu saptanan birinci, dünyada da dördüncü ülke konumuna geldi. Virüsün varyantlarının (yeni mutasyonların) bulaşma hızlarının artması olgu sayılarında artışa ve hastalığın toplumda kontrolsüz şekilde yayılmasına niçin oluyor." denildi.

Mutasyonlu virüse dikkat çeken İBB Bilim Kurulu, açıklamasında "Varyantların ortaya çıkmasının en mühim sebebi insanoğlu içinde virüsün dolaşmasıdır. Toplumda enfeksiyonların yayılımı ne kadar azca olursa varyantların da yayılma olasılığı o denli azca olur, bu yüzden her bir COVID-19 olgusunun engellenmesi eleştiri önemdedir. ‘Aşılama’ ve ‘engelleme’ önlemlerinin yanı sıra ‘etken takip yapılması’ varyant virüse karşı en etkili önlemlerdir. COVID-19 küresel salgınının baskılanabilmesini sağlayacak önlemler için süratli davranılmalı, bunu başaran ülkelerin uygulamaları izlenmeli ve mevzuyla ilgili meslek örgütleri, uzmanlık dernekleri vb. kurumlar ve toplumun her kesimiyle iş birliği yapılmalı, her insanın sürece iştirakı sağlanmalıdır. ifadelerine yer verdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Bilim Kurulu, önerilerini şu şekilde sıraladı:

4 HAFTALIK TAM KAPANMA ÇAĞRISI

Kayıt içi ve dışı alanlarda çalışanların tümüne tam ücret, işi olmayanlara asgari ücret verilerek tam kapanma sağlanmalı, yaşam için mecburi alanlar haricinde üretim durdurulmalı, tüm iş bölgeleri kapanmalı. Yüksek ve oldukça yüksek riskli illere giriş çıkış kısıtlaması getirilmeli, bilhassa varyantların yaygın görüldüğü iller arasındaki ulaşım kısıtlanmalı ve sıkı takip edeni sağlanmalı.

Enfekte kişilerin ülkeye girmelerini engelleyecek önlemler alınmalıdır:

Fazlaca riskli ülke ve/yada bölgeler tanımlanmalı, güncellenmeli ve bu bölgelerden girişler bir süreliğine tümüyle durdurulmalı. Tüm ülkelerden girişlerde negatif kontrol sonucu belgesi aranmalı yada testin girişte yapılması mecburi tutulmalı....Kaynak Bağlantısı : Cumhuriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum