İklim değişikliği: Elektrikli tırlar 'dizellerle rekabet edebilir'

Bilim adamlarının yürüttüğü yeni bir araştırma elektrikli tırların, ağır yük taşıyan dizel motorlu tırlarla rekabet edemeyeceğine dair yerleşik kanılara karşı çıkıyor

İklim değişikliği: Elektrikli tırlar 'dizellerle rekabet edebilir'
11 Nisan 2021 - 17:55

Bilim adamlarının yürüttüğü yeni bir araştırma elektrikli tırların, ağır yük taşıyan dizel motorlu tırlarla rekabet edemeyeceğine dair yerleşik kanılara karşı çıkıyor.

Bugüne dek bu tırlara uzun menzil sağlayabilmek için gerekecek pillerin fazlaca büyük bir maliyet yaratacağı düşünülüyordu.

Fakat araştırmacılar tırlara büyük piller koymak yerine yollarda süratli şarj istasyonları kurmanın elektrikli tırları dizellere karşı avantajlı kılacağını ortaya koydu.

Dünyada son dönemde elektrikli araçların popülerliği artıyor.

Birleşik Krallık'ta Mart ayındaki otomobil satışlarının yüzde 14'ünü elektrikli yada prizden şarj olabilen hibrit araçlar oluşturdu.

Şahıs başına en fazla elektrikli vasıta satışının gerçekleştiği bölgelerden olan Batı Avrupa'da 2020'de 700 bin elektrikli vasıta satıldı.

Fakat yük taşımacılığında durum değişik.

Bu iklim değişikliği için de mühim bir mevzu. Küresel karbon emisyonlarının yüzde 7'sinin tırlar tarafınca salındığı tahmin ediliyor.

Tesla ve öteki üreticiler bu sektöre ufak adımlarla girmeye çalışsa da bugüne dek bir çok uzman bu araçların maliyet açısından dizel araçlarla rekabet edemeyeceği görüşündeydi.

Getty Images Elon Musk introducing the Tesla semi-electric truck in 2017

Bu görüşe nazaran daha uzun menzil için eklenecek fazladan pillerin maliyeti, finansal açıdan karlılığı olanaksız kılıyor.

Fakat Stockholm Çevre Enstitüsü'nün (SEI) yapmış olduğu yeni bir araştırma, bu mevzuya yanlış bir açıdan bakıldığını öne sürüyor.

SEI araştırmacıları daha büyük piller yerine yaygın ve süratli şarj istasyonlarının elektrikli tırları dizellere nazaran avantajlı kılacağını söylüyor.

Joule dergisinde gösterilen araştırmanın ekibinde yer edinen Björn Nykvist, "Averaj sayılara bakınca bunun mantıklı olduğu noktaya gelmiş durumdayız" diyor ve ekliyor:

"Tırdaki pilin boyutu o denli da mühim değil. Yalnız şarj aletinin yeterince süratli olması lazım.

"Burada esas vaka, ağır araçların daha çok enerji tüketmesi. Bir vasıta ne kadar fazlaca enerji tüketirse, elektrikli bir vasıta olması onu aynı orada daha tasarruflu kılıyor. Mesela ağır bir tır, hafifçe bir tıra kıyasla daha çok dizel tüketir fakat bu durum onun elektrikli bir vasıta olmasını da daha kârlı kılar."

Getty Images İngiltere'de şarj istasyonları yaygın fakat...


Kaynak Bağlantısı : T24

YORUMLAR

  • 0 Yorum