"İKLİMCİL: Mevsimler Sürüklenirken" sergisi SALT Beyoğlu'nda kapılarını açtı

İnsan faaliyetleri iklimleri değiştirirken iyi mi beslenilmesi icap ettiğini inceleyen "İKLİMCİL: Mevsimler Sürüklenirken' sergisi SALT Beyoğlu'nda kapılarını açtı

"İKLİMCİL: Mevsimler Sürüklenirken" sergisi SALT Beyoğlu'nda kapılarını açtı
09 Nisan 2021 - 00:01

İnsan faaliyetleri iklimleri değiştirirken iyi mi beslenilmesi icap ettiğini inceleyen "İKLİMCİL: Mevsimler Sürüklenirken' sergisi SALT Beyoğlu'nda kapılarını açtı.

"İKLİMCİL: Mevsimler Sürüklenirken" hem bir sergi hem de iş birliklerine dayalı bir kamu programı olarak gerçekleştiriliyor. Etçil, hepçil, yerelci, vejeteryan ya da vegan beslenmeden değişik şekilde, İKLİMCİL terimi bir ürünün içerdiklerinden ziyade, besin üretimi ve tüketiminin seyrini etkileyen alışılmadık mevsim koşulları ve iklim vakalarıyla ilişkisi üstünden tanımlanıyor.

SALT'ın davetiyle gerçekleşen, Londra merkezli Cooking Sections'ın (Daniel Fernndez Pascual ve Alon Schwabe) sergisi "İKLİMCİL: Mevsimler Sürüklenirken", bir zamanların mevsimlerine, haritadan silinen bölgelere ve geleceği bilinmeyen kıyılara doğru bir seyahat sunuyor.

SALT'tan Meriç Öner ve Onur Yıldız tarafınca programlanan "İKLİMCİL: Mevsimler Sürüklenirken", kurumun 2018'de başlatmış olduğu "Sohbetler" serisinin üçüncü sergisi.

Serginin ön gösteriminde konuşan SALT Araştırma ve Programlar Direktörü Meriç Öner, Cooking Sections'ın hususi ilgi alanının gıdanın dünyadaki sistemleri iyi mi etkildiğine bakmak ve bununla ilgili araştırmaya dayalı çalışmalarını enstalasyonlar ve performanslar olarak sergilemek bulunduğunu belirtti.

Öner, SALT Beyoğlu'ndaki iklimi temel alan ve Türkiye coğrafyasına odaklanan "İKLİMCİL: Mevsimler Sürüklenirken" sergisi için beş ayrı vakanın incelendiğine değinerek "Bu vakalar aslına bakarsak iklim değişikliğinin fazlaca uzun süredir gözlemlenebildiğini gösteren, sadece son dönemdeki artışına dikkat çeken, bu hız dolayısıyla bizim de çeşitli biçimlerde alışkanlıklarımızı yiyeceklerimizin hem üretilmesi hem de tüketilmesi ekseninde tartışan içerikler. Sergi 22 Ağustos'a kadar SALT Beyoğlu'nda ziyaretçileri bekliyor olacak, sergiyle ilgili geliştirdiğimiz öteki içerikleri de saltonline.org üstünden takip edebilirsiniz'' dedi.

Sergi, SALT Beyoğlu'nun giriş mekânı Forum'da, Anadolu'daki büyük kuraklık ve kıtlıklara kanıt durumunda materyallerle "protez bir orman"a dönüştüren Weathered [Perişan Eden Hava] (2021) ile başlıyor.
Gazete kupürleri, şiirler, fosil yapraklar, ağaç halkaları ve parçalarıyla kurulu enstalasyon, meteorolojik verilerin tertipli toplanmadığı dönemlerin iklim koşulları hakkında bilgiler içeriyor. Binlerce senelik bir fenomenden yola çıkan Unicum [Yegâne] (2021), su sıcaklığı ve tuzluluk oranındaki değişimlerin mevcut türlerin göç etmesine ve beklenmedik habitatların ortaya çıkmasına yol açmış olduğu Karadeniz'in Akdenizleşmesi meselesini irdeliyor.

The Lasting Pond [Kalıcı...Kaynak Bağlantısı : T24

YORUMLAR

  • 0 Yorum