''ILIK SU'' FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR!

Güne bir bardak ılık suyla başlamak sağlık açısından oldukça faydalıdır. Bu yazımızda ılık su içmenin faydalarından bahsedeceğiz.

''ILIK SU'' FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR!
02 Haziran 2021 - 18:55
Günümüzde sindirim sorunu yaşayan birçok kişi bulunmaktadır. Eğer sizde sindirim sisteminizle alakalı bir problem yaşıyorsanız düzenli bir şekilde su içmeniz önerilir.

Sindirim bezlerinin daha iyi bir şekilde çalışmasını sağlayan ılık su, midede besinlerin daha kolay parçalanmasını sağlar. Bu sayede sindirim sistemi de daha az efor harcamış olur. Ayrıca, ılık su mideden fazla asitlerin atılmasına da yardımcı olur. 

ILIK SU İLE KABIZLIĞA SON!

Düzenli bir şekilde ılık su içmek kalın bağırsak hareketlerini bir düzene koyar. Kabızlık çoğunlukla ince bağırsakta yeterli sıvı olmamasından meydana gelir. Ilık su bağırsakları yumuşatarak şişkinliği azaltır ve karında rahatlık sağlar. 

BOĞAZ AĞRILARINA DEVA!

Soğuk algınlıktan ya da gripten kaynaklanan bir boğaz ağrısı ılık su ile yatıştırılır. Ilık su kalın mukusun çözülmesini sağlar. Bu durum yalnızca boğaz ağrısını hafifletmez.

Burun tıkanıklıklarını da açar. 

FAZLA KİLOLARA ELVEDA!

Sıkı bir diyet ve düzenli spor yapıyorsanız bu ikilinin yanına ılık suyu ekleyerek kilo verme sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Ilık su, metabolizmayı hızlandırarak vücudun daha fazla kalori yakmasını sağlar. Ayrıca vücutta depolanan yağların yakılmasını da kolaylaştırır. Daha fazla etki görmek isteyenler sabahları bir bardak suya bir miktar limon suyu da ekleyebilir. 

ILIK SU İLE DETOKS MÜMKÜN!

Birkaç bardak ılık su vücut sıcaklığını artırır. Vücutta biriken toksinler terleme yoluyla dışarı atılır. Toksinlerin atılması akne, sivilce gibi cilt problemlerinin giderilmesini sağlar. 

REGL AĞRILARINA ÇÖZÜM!

Ilık su, rahimdeki kasların rahatlatılmasını sağlayarak kasılmaları önler. Ayrıca regl döneminde meydana gelen şişlikleri de azaltır. 

KAN DOLAŞIMINI HIZLANDIRAN ETKİ!

Hayati önem taşıyan kan dolaşımı, kas ve sinir hareketleri için de büyük önem teşkil eder. Düzenli ılık su içmek kan dolaşımını artırır. Bu durum ile vücut ısısı da artış gösterir. 

YAŞLANMA KARŞITI!

Vücutta oluşan toksinlerin atılmasına yardımcı olan ılık su aynı zamanda birçok hastalığın da önüne geçer. Cilt sağlığının korunmasında aktif rol üstlenen ılık su, ciltteki hücrelerin yenilenmesini sağlar, elastikliği artırır. 

DAHA RAHAT UYKU İÇİN!

Günümüzde birçok insan uyku problemiyle karşı karşıyadır. Yatmadan bir bardak ılık su içmek daha rahat bir uyku çekmenizi sağlar. Ilık su vücut ısısını artırdığından vücutta bir rahatlama meydana gelir ve sinirler yatışır. 

SU İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKEN ÖNEMLİ NOKTALAR!

Sıcak su içmek ağızdaki ve yutaktaki dokulara zarar verir. Bu sebeple her zaman ılık su içmek gerekir. Ayrıca kaynatılan suyu birkaç dakika bekletmeden içmeyin!
Yemeğin yanında ılık su içilmesi tavsiye edilir. Soğuk su, vücut ısısını yükselttiğinden dolayı vücut daha fazla enerji harcar. Bu durum ise sindirimi zorlaştırır.
Spor sonrası vücut ısısı yüksek olduğu için ılık su içilmesi tavsiye edilmez. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum