IMF: Mali görünüme ilişkin belirsizlik alışılmadık derecede yüksek

Internasyonal Para Fonu (IMF), mali görünüme ilişkin belirsizliğin alışılmadık derecede yüksek bulunduğunu belirterek, yeni tip Koronavirüs salgını ne kadar uzun sürerse, kamu maliyesi için zorluğun d

IMF: Mali görünüme ilişkin belirsizlik alışılmadık derecede yüksek
07 Nisan 2021 - 18:03

Internasyonal Para Fonu (IMF), mali görünüme ilişkin belirsizliğin alışılmadık derecede yüksek bulunduğunu belirterek, yeni tip Koronavirüs salgını ne kadar uzun sürerse, kamu maliyesi için zorluğun da o denli büyük olacağını bildirdi.

IMF, Mali İzleme Raporu'nun Nisan 2021 sayısını "Adil Aşı" başlığıyla yayımladı.

Covid-19'a karşı aşılama yarışının devam ettiğine sadece aşılama hızının ülkeler içinde büyük farklılıklar gösterdiğine işaret edilen raporda, bir çok kişinin aşıya erişimi olmadığına dikkat çekildi.

Raporda, salgın küresel olarak denetim altına alınana kadar, maliye politikasının esnek kalması, sıhhat hizmetleri sistemlerini, hane halklarını, işletmeleri ve ekonomik toparlanmayı desteklemesi gerektiği vurgulandı.

Kamu borcunun GSYH'ye oranı 2020'de yüzde 97'ye ulaştı

IMF'nin raporunda, destek ihtiyacının ve kapsamının salgının tesiri ile düşük maliyetli borçlanmaya erişim kabiliyetine bağlı olarak ekonomiler içinde farklılık gösterdiğine yer verildi.

Mali desteğin daha ciddi ekonomik daralmaları ve büyük istihdam kayıplarını önlediği belirtilen raporda, sadece bu tür bir desteğin gelirlerdeki düşüşle beraber tüm gelir gruplarında kamu açıklarını ve borçlarını benzeri görülmemiş seviyelere çıkardığı ifade edildi.

Raporda, bütçe açıklarının GSYH'ye oranının gelişmiş ekonomiler için yüzde 11,7'ye, yükselen piyasa ekonomileri için yüzde 9,8'e ve düşük gelirli gelişmekte olan ekonomiler için yüzde 5,5'e ulaşmış olduğu kaydedildi.

Salgına yönelik desteğin süresi dolduğu yada azaldığında, gelirler bir halde toparlandığında ve işsizlik düştükçe 2021'de mali açıkların bir çok ülkede azalmasının beklendiği belirtilen raporda, dünya genelinde averaj kamu borcunun ise 2020'de GSYH'nin yüzde 97'sine ulaşmış olduğu ve 2021'de GSYH'nin ortalama yüzde 99'u civarında dengelenmesinin beklendiği aktarıldı.

"Salgın ne kadar uzun sürerse, kamu maliyesi için güçlük o denli büyük olur"

Raporda, orta vadede, toparlanma hızının artması ve mali ayarlamaların tekrardan yapılmaya başlamasıyla...Kaynak Bağlantısı : T24

YORUMLAR

  • 0 Yorum